نگرانی ترکیه از توقف صادرات کالا به ایران

فاتح چایاباتماز، نماینده انجمن تجار و صنعتگران مستقل ترکیه (موسیاد) در ایران، در اظهاراتی هشدار داد تصمیم ایران برای ممنوعیت واردات برخی از محصولات خارجی که در داخل تولید می‌شوند ممکن است صادرات ترکیه به ایران را متوقف کند.

به نقل از دیلی صباح، چایاباتماز گفت:

تصمیم مجلس ایران برای ممنوعیت واردات کالاهایی که مشابه آنها در داخل کشور تولید می‌شوند، ممکن است به روابط تجاری میان ایران و ترکیه لطمه بزند.

وی در ادامه افزود:

چندی قبل ایران تبلیغ محصولات خارجی که مشابه آنها در داخل تولید می‌شوند را در رسانه‌های تصویری و مکتوب مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه و بیلبوردها ممنوع کرد.

با تصمیم اخیر، مجلس ایران تلاش می‌کند جلوی واردات را به‌طور کامل بگیرد. مجلس ایران روز یکشنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن واردات کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند و نیازهای داخلی را تامین می‌کنند ممنوع می‌شود.

این لایحه با ۱۶۴ رای موافق در برابر ۱۲ رای مخالف، تصویب شد.

چایاباتماز اظهار کرد:

محصولات مصرفی بخش عمده‌ای از صادرات ترکیه به ایران را تشکیل می‌دهد.

منسوجات، لوازم برقی سفید، موادغذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی پرفروش‌ترین محصولات ترکیه به ایران هستند درحالی‌که محصولات مشابه در ایران تولید می‌شوند.

با تصمیم مجلس ایران، صادرات ما به این کشور ممکن است متوقف شود.

طبق آمار موسسه آمار ترکیه، تجارت ترکیه با ایران در سال ۲۰۱۷ به ۷۵/ ۱۰ میلیارد دلار رسید و مجموع صادرات این کشور به ایران در این سال به حدود ۲۶/ ۳ میلیارد دلار و وارداتش به ۴۹/ ۷ میلیارد دلار بالغ شد.

تجارت میان دو کشور در فاصله ژانویه تا ژوئیه سال ۲۰۱۸ به ۰۴/ ۶ میلیارد دلار رسید و از این رقم، ترکیه ۴/ ۱ میلیارد دلار صادر و حدود ۵۴/ ۴ میلیارد دلار وارد کرد.

وی تصریح کرد این تصمیم نباید روی توافق تجارت ترجیحی که در سال ۲۰۱۵ میان ترکیه و ایران اجرا شد، تاثیر بگذارد، چراکه دو کشور پس از ۱۰ سال مذاکره، روی تعرفه ترجیحی حدود ۲۰۰ قلم کالا موافقت کردند.

به گفته فاتح چایاباتماز، ایران پیش از این واردات ۱۳۳۹ قلم کالا را ممنوع کرده بود که ۶۱ قلم از آنها تحت پوشش توافق تجارت ترجیحی قرار دارند.

اخبار مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

Welcome Back!

Login to your account below

Create New Account!

Fill the forms bellow to register

Retrieve your password

Please enter your username or email address to reset your password.

Add New Playlist