دوره‌های آموزشی انجمن

انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی در سال 1400 در راستای بخشی از رسالت خود که برگزاری دوره‌های آموزشی لازم به منظور رشد و پیشرفت و آگاهی شرکت‌های زیرمجموعه خود است، اقدام به برگزاری وبینارهای مختلف در موضوعات گسترده‌ای نمود. به دلیل شیوع کرونا امکان تشکیل و برپایی دوره‌های حضوری میسر نبود و با برگزاری دوره‌ها بر بستر وب و به صورت وبیناری این اقدام صورت گرفت.

تعدادی از عناوین دوره‌های آموزشی برگزار شده انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی در سال 1400 و 1401 شامل موارد زیر بوده است؛

فرآیند رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما، آشنایی با نسل پنجم بازاریابی: فناوری در خدمت انسان، آشنایی با قانون جدید چک، جرایم مالیاتی و بخشودگی‌ها و جرایم کیفری، آشنایی با نکات قانونی حسابرسی و بازرسی تامین اجتماعی، آثار تغییر در نرخ ارز (استاندارد حسابداری شماره 16)، نکات کلیدی در خرید بیمه‌نامه خودرو طبق قوانین جدید، فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی.

 کارگروه تخصصی صادراتی انجمن

هدف از کار مشارکتی در یک تشکیلات، خلق فضای جدید در جهت تعامل متقابل و معنی‌دار بین اعضاء آن تشکیلات است. بدین معنی که همکاری بین اعضاء در کل فرایند برنامه‌ریزی و اجرا صورت گیرد تا اهداف پیش‌بینی شده تحقق یابد. از آن جایی که تشکل‌ها بر مدل کار مشارکتی بنا نهاده شده‌اند، لذا باید تشکیلاتی منسجم و مشارکتی را طراحی و تدوین نمود تا بتوان از حداکثر نیروی انسانی تشکل و اعضای آن استفاده کرد و بدین ترتیب فرصتی فراهم آید تا هر فرد علاقمند حداکثر توان و فکر خود را در اختیار تشکل قرار دهد. در این میان نقش کارگروه‌ها به دلیل ماهیت تخصصی خود و تعدد آن از اهمیت خاصی برخوردار است و این امر را محقق می‌سازد. به همین دلیل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی اقدام به تشکیل کارگروه‌ تخصصی صادراتی نموده است و در نظر دارد تا این کارگروه به مثابه یک اتاق فکر هر چه گسترده‌تر و هدفمندتر و بر حسب ضرورت، به صورت جلسات ماهانه یا فصلی برگزار نماید.

فلسفه تشکیل این کارگروه‌، احصاء مشکلات صادراتی، گمرکی، مالی و مالیاتی و جلب مشارکت اعضا در این زمینه ها و رفع موانع در سازمان‌های ذیربط می‌باشد. این خدمات کاملا رایگان و فقط به اعضای انجمن ارائه می‌گردد.

عقد تفاهم نامه همکاری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی و اتاق بازرگاني ايرانيان مقيم جنوب چين

اين تفاهم‌نامه در پي مذاکرات به عمل آمده با هيات مديره اتاق بازرگاني جنوب چين و همچنين همکاري و معاضدت کنسول محترم ايران در گوانجو (آقاي دکتر درويشي) در اردیبهشت ماه سال 1400 به امضاء رسيده است

اين گروه از بازرگانان بيشتر از10 سال است که در کشور چين اقامت داشته و داراي تجارب و امکانات مناسبی، در زمينه‌هاي مختلف تجاري در چين مي‌باشند و در حال حاضر روابط بسيار خوبي با بازرگانان چيني و سازمان‌هاي تجاري آن منطقه دارند. اين امکان، پتانسيل خوبي براي تامين مواد اوليه مورد نياز  شرکت‌هاي ايراني ايجاد نموده و همچنين اعضاي انجمن مي‌توانند با اتکا بر اعتبار و اطمينان به  خدمات ارائه شده توسط تجار ايراني مقيم چين، بازاريابي و عرضه کالاهاي خود را به نحو شايسته و مطلوب‌تري به انجام ‌رسانند. از طرفی انجمن صادرکنندگان نيز با دارا بودن بيش از 270 عضو که عمدتا از توليدکنندگان و صادرکنندگان تراز اول کشور هستند داراي امکانات خوبي به جهت تامين انواع کالاهاي صادراتي ايراني با کيفيت مطلوب و قابل رقابت مي‌باشد.

زمينه‌هاي همکاري بر اساس تفاهم نامه به شرح ذيل است:

معرفي تجار و توليدکنندگان طرفين به يکديگر و ايجاد اعتماد لازم جهت انجام کليه امور تجاري

ايجاد راهکارهاي مناسب به جهت تضمين کيفي و کمي کالاهاي مورد نظر اعضاي طرفين (در چين و ايران)

ارائه و تبادل آخرين اطلاعات مربوط به تجارت و بازرگاني کشورهاي ايران و چين

رفع معضلات و مشکلات تجاري طرفين در سازمان‌هاي دو کشور

بازاريابي کالاهاي ايراني در چين و بالعکس

امکان معرفي کالاهاي اعضای انجمن در نمايشگاه‌هاي تجاري چين با حداقل هزينه‌ها و با استفاده از نيروهاي مستقر در شهرهاي مختلف چين

امکان دپوي کالاهاي ايراني در انبارهاي اعضا اتاق بازرگاني جنوب چين با هزينه‌هاي بسيار پائين

امکان تبادل (ميزباني و اعزام) هيات‌هاي تجاري منتخب ايراني و چيني با استفاده از تسهيلات مناسب

عقد تفاهم نامه همکاری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی و شرکت کارآفرینان توسعه تجارت رستاک ایرانیان (صادیران)

موضوع این تفاهم نامه همکاری و مشارکت طرفین این تفاهم نامه با بهره گیری از امکانات، دانش، تجربیات، اعتبار و سایر توانمندی های طرفین در راستای توسعه و توانمندسازی اعضاء انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی است. این تفاهم نامه در شهریور ماه سال 1399 منعقد گردید و هدف از آن ارائه کلیه خدمات مرتبط با بازرگانی خارجی ارائه به اعضاء انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی به شرح ذیل می‌باشد:

ارائه کلیه خدمات مرتبط با صادرات کالا و خدمات منطبق با «برنامه جامع صادرات» شامل:

انجام خدمات ارزیابی آمادگی صادرات Export Readiness Assessment))

انجام کلیه فرایند مدیریت بازاریابی صادراتی (Marketing Management)

انجام کلیه فرایند اجرایی صادرات (امور گمرکی، حمل و نقل داخلی و بین المللی، اخذ مجوزهای لازم، ترخیص در مبدا و مقصد، ارایه مشاوره تخصصی در زمینه رفع تعهد ارزی، انتقال پول و …)

انجام خدمات منتورشیپ و مشاوره های تخصصی به متقاضیان

برگزاری رویدادهای تجاری B2B شامل اعزام و پذیرش در بازارهای هدف صادراتی

نشریه دنیای صادرات

نشریه «دنیای صادرات» نهاد اطلاع‌رسانی و ارگان نظری- خبری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی است و به هیچ سازمان و ارگانی وابسته نیست. این نشریه در راستای گردش اطلاعات و تقویت بخش صادرات در کشور به صورت الکترونیکی در پایان هر فصل منتشر می‌شود و هدف اصلی آن، تولید دانش جدید و کاربردی در حوزه صادرات با رویکرد آموزش و پژوهش از طریق گفت‌وگو با فعالان بخش خصوصی و مسئولین دولتی و تهیه گزارش و یادداشت‌های تخصصی است و سعی دارد گامی در جهت حل مشکلات صادراتی کشور بردارد. از سوی دیگر نشریه انجمن به طور معمول به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور نیز ارسال می‌گردد لذا مکان مناسبی جهت معرفی شرکت‌های صادراتی است.

کمیته حمایت‌گیری یا امور دولتی

چشم انداز اصلی این کمیته تاثیرگذاری بر سیاست‌ها و ایفای نقش در سیاست‌گذاری اقتصادی کشور به منظور بهبود محیط کسب و کار برای شرکت های عضو انجمن و در کل برای همه فعالان اقتصادی بوده و به دنبال حل نمودن مشکلات آنها در سطح سیاست گذاری ها، تصمیمات، آئین نامه ها، قوانین و مقررات و … است. که بر این اساس برگزاری جلسات و ملاقات با سیاست گذاران، قانون گذاران و مسئولین دولتی در دستور کار اصلی این کمیته قرار دارد و سعی دارد در تمامی این جلسات به اقتضای شرایط، حضور نمایندگانی از شرکت های عضو را فراهم نماید.

اهداف کلان کمیته

کسب اعتبار برای انجمن جهت مشارکت در سیاستگذاری های کلان و جلسات رسمی

لابی گری و ایجاد و افزایش نفوذ انجمن در سطوح بالای سیاست گذاری و مدیریتی کشور

کسب امتیاز و جایگاه (کرسی) برای حضور فعال انجمن در کارگروه ها و کمیسیون های تخصصی سازمان های دولتی و مجلس شورای اسلامی

جذب اعتبارات مادی و معنوی

ایجاد کانال های ارتباطی جهت رفع مشکلات اعضا(مشکلات خصوصی و عمومی)

مطرح نمودن مسائل به صورت حضوری و رو در رو با مسئولین ذیربط به منظور پیگیری مسائل و حصول نتیجه سریع و بهتر

انعکاس مسائل و مشکلات در حیطه کاری انجمن و همزمان ارائه پیشنهادات و نظرات تخصصی به منظور ایجاد، حذف، تغییر و یا اصلاح قوانین، بخشنامه ها و آییین نامه ها

.