دوره‌های آموزشی انجمن

انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی در سال 1400 در راستای بخشی از رسالت خود که برگزاری دوره‌های آموزشی لازم به منظور رشد و پیشرفت و آگاهی شرکت‌های زیرمجموعه خود است، اقدام به برگزاری وبینارهای مختلف در موضوعات گسترده‌ای نمود. به دلیل شیوع کرونا امکان تشکیل و برپایی دوره‌های حضوری میسر نبود و با برگزاری دوره‌ها بر بستر وب و به صورت وبیناری این اقدام صورت گرفت.

تعدادی از عناوین دوره‌های آموزشی برگزار شده انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی در سال 1400 و 1401 شامل موارد زیر بوده است؛

فرآیند رسیدگی به اختلافات کارگر و کارفرما، آشنایی با نسل پنجم بازاریابی: فناوری در خدمت انسان، آشنایی با قانون جدید چک، جرایم مالیاتی و بخشودگی‌ها و جرایم کیفری، آشنایی با نکات قانونی حسابرسی و بازرسی تامین اجتماعی، آثار تغییر در نرخ ارز (استاندارد حسابداری شماره 16)، نکات کلیدی در خرید بیمه‌نامه خودرو طبق قوانین جدید، فرار مالیاتی و اجتناب مالیاتی.

 کارگروه تخصصی صادراتی انجمن

هدف از کار مشارکتی در یک تشکیلات، خلق فضای جدید در جهت تعامل متقابل و معنی‌دار بین اعضاء آن تشکیلات است. بدین معنی که همکاری بین اعضاء در کل فرایند برنامه‌ریزی و اجرا صورت گیرد تا اهداف پیش‌بینی شده تحقق یابد. از آن جایی که تشکل‌ها بر مدل کار مشارکتی بنا نهاده شده‌اند، لذا باید تشکیلاتی منسجم و مشارکتی را طراحی و تدوین نمود تا بتوان از حداکثر نیروی انسانی تشکل و اعضای آن استفاده کرد و بدین ترتیب فرصتی فراهم آید تا هر فرد علاقمند حداکثر توان و فکر خود را در اختیار تشکل قرار دهد. در این میان نقش کارگروه‌ها به دلیل ماهیت تخصصی خود و تعدد آن از اهمیت خاصی برخوردار است و این امر را محقق می‌سازد. به همین دلیل انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی اقدام به تشکیل کارگروه‌ تخصصی صادراتی نموده است و در نظر دارد تا این کارگروه به مثابه یک اتاق فکر هر چه گسترده‌تر و هدفمندتر و بر حسب ضرورت، به صورت جلسات ماهانه یا فصلی برگزار نماید.

فلسفه تشکیل این کارگروه‌، احصاء مشکلات صادراتی، گمرکی، مالی و مالیاتی و جلب مشارکت اعضا در این زمینه ها و رفع موانع در سازمان‌های ذیربط می‌باشد. این خدمات کاملا رایگان و فقط به اعضای انجمن ارائه می‌گردد.

عقد تفاهم نامه همکاری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی و اتاق بازرگانی ایرانیان مقیم جنوب چین

این تفاهم‌نامه در پی مذاکرات به عمل آمده با هیات مدیره اتاق بازرگانی جنوب چین و همچنین همکاری و معاضدت کنسول محترم ایران در گوانجو (آقای دکتر درویشی) در اردیبهشت ماه سال 1400 به امضاء رسیده است

این گروه از بازرگانان بیشتر از10 سال است که در کشور چین اقامت داشته و دارای تجارب و امکانات مناسبی، در زمینه‌های مختلف تجاری در چین می‌باشند و در حال حاضر روابط بسیار خوبی با بازرگانان چینی و سازمان‌های تجاری آن منطقه دارند. این امکان، پتانسیل خوبی برای تامین مواد اولیه مورد نیاز  شرکت‌های ایرانی ایجاد نموده و همچنین اعضای انجمن می‌توانند با اتکا بر اعتبار و اطمینان به  خدمات ارائه شده توسط تجار ایرانی مقیم چین، بازاریابی و عرضه کالاهای خود را به نحو شایسته و مطلوب‌تری به انجام ‌رسانند. از طرفی انجمن صادرکنندگان نیز با دارا بودن بیش از 270 عضو که عمدتا از تولیدکنندگان و صادرکنندگان تراز اول کشور هستند دارای امکانات خوبی به جهت تامین انواع کالاهای صادراتی ایرانی با کیفیت مطلوب و قابل رقابت می‌باشد.

زمینه‌های همکاری بر اساس تفاهم نامه به شرح ذیل است:

معرفی تجار و تولیدکنندگان طرفین به یکدیگر و ایجاد اعتماد لازم جهت انجام کلیه امور تجاری

ایجاد راهکارهای مناسب به جهت تضمین کیفی و کمی کالاهای مورد نظر اعضای طرفین (در چین و ایران)

ارائه و تبادل آخرین اطلاعات مربوط به تجارت و بازرگانی کشورهای ایران و چین

رفع معضلات و مشکلات تجاری طرفین در سازمان‌های دو کشور

بازاریابی کالاهای ایرانی در چین و بالعکس

امکان معرفی کالاهای اعضای انجمن در نمایشگاه‌های تجاری چین با حداقل هزینه‌ها و با استفاده از نیروهای مستقر در شهرهای مختلف چین

امکان دپوی کالاهای ایرانی در انبارهای اعضا اتاق بازرگانی جنوب چین با هزینه‌های بسیار پائین

امکان تبادل (میزبانی و اعزام) هیات‌های تجاری منتخب ایرانی و چینی با استفاده از تسهیلات مناسب

عقد تفاهم نامه همکاری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی و شرکت کارآفرینان توسعه تجارت رستاک ایرانیان (صادیران)

موضوع این تفاهم نامه همکاری و مشارکت طرفین این تفاهم نامه با بهره گیری از امکانات، دانش، تجربیات، اعتبار و سایر توانمندی های طرفین در راستای توسعه و توانمندسازی اعضاء انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی است. این تفاهم نامه در شهریور ماه سال 1399 منعقد گردید و هدف از آن ارائه کلیه خدمات مرتبط با بازرگانی خارجی ارائه به اعضاء انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی به شرح ذیل می‌باشد:

ارائه کلیه خدمات مرتبط با صادرات کالا و خدمات منطبق با «برنامه جامع صادرات» شامل:

انجام خدمات ارزیابی آمادگی صادرات Export Readiness Assessment))

انجام کلیه فرایند مدیریت بازاریابی صادراتی (Marketing Management)

انجام کلیه فرایند اجرایی صادرات (امور گمرکی، حمل و نقل داخلی و بین المللی، اخذ مجوزهای لازم، ترخیص در مبدا و مقصد، ارایه مشاوره تخصصی در زمینه رفع تعهد ارزی، انتقال پول و …)

انجام خدمات منتورشیپ و مشاوره های تخصصی به متقاضیان

برگزاری رویدادهای تجاری B2B شامل اعزام و پذیرش در بازارهای هدف صادراتی

نشریه دنیای صادرات

نشریه «دنیای صادرات» نهاد اطلاع‌رسانی و ارگان نظری- خبری انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی است و به هیچ سازمان و ارگانی وابسته نیست. این نشریه در راستای گردش اطلاعات و تقویت بخش صادرات در کشور به صورت الکترونیکی در پایان هر فصل منتشر می‌شود و هدف اصلی آن، تولید دانش جدید و کاربردی در حوزه صادرات با رویکرد آموزش و پژوهش از طریق گفت‌وگو با فعالان بخش خصوصی و مسئولین دولتی و تهیه گزارش و یادداشت‌های تخصصی است و سعی دارد گامی در جهت حل مشکلات صادراتی کشور بردارد. از سوی دیگر نشریه انجمن به طور معمول به سفارتخانه‌ها و نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور نیز ارسال می‌گردد لذا مکان مناسبی جهت معرفی شرکت‌های صادراتی است.

کمیته حمایت‌گیری یا امور دولتی

چشم انداز اصلی این کمیته تاثیرگذاری بر سیاست‌ها و ایفای نقش در سیاست‌گذاری اقتصادی کشور به منظور بهبود محیط کسب و کار برای شرکت های عضو انجمن و در کل برای همه فعالان اقتصادی بوده و به دنبال حل نمودن مشکلات آنها در سطح سیاست گذاری ها، تصمیمات، آئین نامه ها، قوانین و مقررات و … است. که بر این اساس برگزاری جلسات و ملاقات با سیاست گذاران، قانون گذاران و مسئولین دولتی در دستور کار اصلی این کمیته قرار دارد و سعی دارد در تمامی این جلسات به اقتضای شرایط، حضور نمایندگانی از شرکت های عضو را فراهم نماید.

اهداف کلان کمیته

کسب اعتبار برای انجمن جهت مشارکت در سیاستگذاری های کلان و جلسات رسمی

لابی گری و ایجاد و افزایش نفوذ انجمن در سطوح بالای سیاست گذاری و مدیریتی کشور

کسب امتیاز و جایگاه (کرسی) برای حضور فعال انجمن در کارگروه ها و کمیسیون های تخصصی سازمان های دولتی و مجلس شورای اسلامی

جذب اعتبارات مادی و معنوی

ایجاد کانال های ارتباطی جهت رفع مشکلات اعضا(مشکلات خصوصی و عمومی)

مطرح نمودن مسائل به صورت حضوری و رو در رو با مسئولین ذیربط به منظور پیگیری مسائل و حصول نتیجه سریع و بهتر

انعکاس مسائل و مشکلات در حیطه کاری انجمن و همزمان ارائه پیشنهادات و نظرات تخصصی به منظور ایجاد، حذف، تغییر و یا اصلاح قوانین، بخشنامه ها و آییین نامه ها

دانلود فایل خدمات انجمن

.