رایزن بازرگانی ایران در پاکستان از افزایش ١۶ درصدی صادرات ایران به پاکستان و ١۵ درصدی حجم مبادلات دو کشور در سال ٩۶ خبر داد.

مراد نعمتی، رایزن بازرگانی ایران در پاکستان، گفت: در سال ٩۶ صادرات کشورمان به پاکستان با افزایش ١۶ درصدی در ارزش و ۵ درصدی از لحاظ وزنی از ٧٩۵ میلیون دلار در سال گذشته به ٩٢۴ میلیون دلار رسیده است، همچنین، حجم مبادلات دو کشور با افزایش ١۵ درصدی به یک میلیارد و سیصد و سی و شش میلیون دلار رسید.

وی افزود: سال گذشته فعالیت‌های زیادی در راستای توسعۀ تجارت با پاکستان صورت گرفته که از مهمترین آنها می‌توان به تبادل بیش از ١۴٠ هیات در سال 96 و رشد ١٠٠ درصدی تبادل هیات نسبت به سال گذشته، کاهش تعرفۀ شیرینی و شکلات از ٢.٢ دلار به هشت دهم دلار که تأثیر زیادی در افزایش حدود بیست درصدی صادرات این محصول از ایران به پاکستان داشته است.

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان با اشاره به اولین حضور اعضای هیات رئیسه انجمن کاشی و سرامیک ایران به پاکستان، گفت: در ملاقات اعضای هیات رئیسه انجمن کاشی و سرامیک ایران با انجمن سازندگان و آبادگران پاکستان به عنوان متولی ساخت و ساز در پاکستان، تفاهم‌نامه‌ای میان این دو امضا شد و مقدمات حضور در نمایشگاه بیلد آسیا و صادرات مصالح ساختمانی کشورمان بویژه کاشی و سرامیک به پاکستان فراهم گردید و همچنین ضمن مشارکت گسترده و پر قدرت ١۵ شرکت ایرانی در پاویون ایران در نمایشگاه بیلد آسیا، یادداشت تفاهم ساخت کارخانه آسیاب سیمان به ارزش ٢۵ میلیون دلار با سرمایه‌گذاری مشترک شرکت‌های ایرانی با طرف‌های پاکستانی به امضا رسید.

نعمتی، سفر ظریف، وزیر امور خارجۀ کشورمان در راس یک هیات بلندپایۀ اقتصادی را برای اولین بار به کراچی پایتخت اقتصادی و تجاری پاکستان بسیار با اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: برگزاری نشست بزرگ اقتصادی ایران و پاکستان که برای اولین بار در چنین سطح کمی و کیفی و با حضور وزیر امور خارجۀ کشورمان و بیش از ۴٠٠ نفر از فعالین اقتصادی پاکستانی بازتاب گسترده‌ای داشت.

وی همچنین از پیگیری برقراری روابط بانکی بین دو کشور از طریق جامعه تجاری پاکستان و امضای قرارداد همکاری بانکی بین بانک‌های مرکزی دو کشور و پیگیری رفع موانع ورود سیب درختی ایران به پاکستان خبر داد و افزود: جلسات متعددی با فدراسیون اتاق‌های بازرگانی، انجمن میوه و تره بار پاکستان و گمرک این کشور برگزار گردید و مشکل ورود کامیون‌های ایرانی به داخل خاک پاکستان رفع شد.

گفتنی است، قرارداد سرمایه گذاری ٢١٢ میلیون دلاری طرف پاکستانی در خصوص فروشگاه‌های آزاد فرودگاهی نهائی شده و به تأیید سازمان سرمایه گذاری ایران نیز رسیده است.

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *