تشکل تخصصی صادرات

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان از افزايش ١٦ درصدي صادرات ایران به پاکستان و ١٥ درصدي حجم مبادلات دو کشور در سال ٩٦ خبر داد.

مراد نعمتی، رایزن بازرگانی ایران در پاکستان، گفت: در سال ٩٦ صادرات كشورمان به پاکستان با افزايش ١٦ درصدي در ارزش و ٥ درصدي از لحاظ وزني از ٧٩٥ ميليون دلار در سال گذشته به ٩٢٤ ميليون دلار رسيده است، همچنین، حجم مبادلات دو كشور با افزايش ١٥ درصدي به يك ميليارد و سيصد و سي و شش ميليون دلار رسيد.

وی افزود: سال گذشته فعاليت‌هاي زيادي در راستای توسعۀ تجارت با پاكستان صورت گرفته كه از مهمترين آنها می‌توان به تبادل بيش از ١٤٠ هيات در سال ۹۶ و رشد ١٠٠ درصدي تبادل هیات نسبت به سال گذشته، كاهش تعرفۀ شیرینی و شکلات از ٢.٢ دلار به هشت دهم دلار كه تأثير زيادي در افزايش حدود بيست درصدي صادرات این محصول از ایران به پاکستان داشته است.

رایزن بازرگانی ایران در پاکستان با اشاره به اولین حضور اعضای هيات رئيسه انجمن كاشي و سراميك ایران به پاکستان، گفت: در ملاقات اعضای هيات رئيسه انجمن كاشي و سراميك ایران با انجمن سازندگان و آبادگران پاكستان به عنوان متولي ساخت و ساز در پاكستان، تفاهم‌نامه‌ای میان این دو امضا شد و مقدمات حضور در نمايشگاه بيلد آسيا و صادرات مصالح ساختماني كشورمان بويژه كاشي و سراميك به پاكستان فراهم گردید و همچنین ضمن مشارکت گسترده و پر قدرت ١٥ شركت ايراني در پاويون ايران در نمايشگاه بيلد آسيا، يادداشت تفاهم ساخت كارخانه آسياب سيمان به ارزش ٢٥ ميليون دلار با سرمایه‌گذاری مشترک شركت‌هاي ايراني با طرف‌هاي پاكستاني به امضا رسید.

نعمتی، سفر ظريف، وزیر امور خارجۀ کشورمان در راس يك هيات بلندپایۀ اقتصادی را براي اولين بار به كراچي پايتخت اقتصادي و تجاري پاكستان بسیار با اهمیت توصیف کرد و اظهار داشت: برگزاري نشست بزرگ اقتصادي ايران و پاكستان که برای اولین بار در چنین سطح کمی و کیفی و با حضور وزیر امور خارجۀ کشورمان و بيش از ٤٠٠ نفر از فعالين اقتصادي پاكستاني بازتاب گسترده‌ای داشت.

وی همچنین از پيگيري برقراري روابط بانكي بين دو كشور از طريق جامعه تجاري پاكستان و امضای قرارداد همکاری بانکی بین بانک‌های مرکزی دو کشور و پيگيري رفع موانع ورود سيب درختي ایران به پاکستان خبر داد و افزود: جلسات متعددي با فدراسيون اتاق‌هاي بازرگاني، انجمن ميوه و تره بار پاكستان و گمرك اين كشور برگزار گرديد و مشكل ورود كاميون‌هاي ايراني به داخل خاک پاكستان رفع شد.

گفتنی است، قرارداد سرمايه گذاري ٢١٢ ميليون دلاري طرف پاكستاني در خصوص فروشگاه‌هاي آزاد فرودگاهي نهائي شده و به تأييد سازمان سرمايه گذاري ایران نيز رسيده است.

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :۸۸۸۳۲۵۲۳

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *