در نشست معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، اهم مطالب بخشنامۀ مورخ 02/02/97 معاون اول رئیس جمهور در زمینۀ دستورالعمل نحوۀ به کارگیری ارز صادراتی و سیاست های تجاری کشور با توجه به شرایط جدید ارزی با بیش از صد نفر از صادرکنندگان نمونه و فعالین عرصۀ تجارت کشور به بحث گذاشته شد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، در این جلسه، مجتبی خسروتاج، در خصوص تغییراتی که در نظام وارداتی کشور و همچنین سیاست‌های صادرات غیر نفتی با توجه به سیاست‌های جدید ارزی پیش روی صادرکنندگان است گفتگو کرد .

خسروتاج در این نشست به بخشنامۀ جدیدی که در تاریخ 02/02/97از سوی معاون اول رئیس جمهور اعلام شده است اشاره کرد و گفت: در این بخشنامه تعهدات و مسئولیت‌هایی که متوجه فعالین اقتصادی در امر صادرات است و همچنین روش‌های مختلفی که می‌توانند در استفاده از ارز صادراتی استفاده کنند تشریح شده است.

وی با تبیین تجارت خارجی کشور در سال 96 گفت: در ابتدای سال گذشته استراتژی سازمان توسعه تجارت ایران بر اساس نقطه نظرات بخش خصوصی و تشکل‌ها تدوین شد و پروندۀ صادرات غیر نفتی با رشد 6.5 درصد و رقم 47 میلیارد دلار بسته شد.

معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران افزود: در ابتدای سال 97 با توجه به تنش ارزی در کشور، طی مصوبۀ مورخ 22/01/97 از سوی معاون اول رئیس جمهور، نرخ ارز 4200 اعلام شد که متعاقبا نرخ شناور مدیریت شده مبنای کار قرار گرفت. پس از آن یکی از دغدقه‌ها این بود که اثر تک نرخی شدن و ثبات ارز بر صادرات و واردات بررسی شود تا بدانیم کدام روش برای تجارت خارجی کشور مناسب است.

در ادامۀ این جلسه، فعالین تجاری سوالات و نقطه‌نظرات خود را مطرح کرده و ریاست کل سازمان توسعه تجارت به آن پاسخ داد.

گفتنی است، مشروح سوالات و پاسخ‌های مطرح شده در این جلسه، به منظور اطلاع رسانی به عموم، متعاقبا روی سایت سازمان توسعه تجارت ایران قرار خواهد گرفت.

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *