تشکل تخصصی صادرات

رییس اتحادیه آهن و فولاد تصریح کرد: تعیین قیمت‌های پایه فقط براساس نرخ دلار و قیمت های جهانی نمی‌تواند جوابگوی بازار داخل باشد، چراکه باید ارزش پول ملی کشور حفظ شود و معاملات کالاها را فقط به دلار معطوف نکنیم بلکه باید سایر عوامل را در تعیین قیمت‌های پایه لحاظ کنیم.

به تعیین قیمت پایه محصولات فولادی برای عرضه در بورس کالا اشاره و پیشنهادی در این زمینه ارائه کرد.

به گفته آزاد، تعیین قیمت های پایه فقط براساس نرخ دلار و قیمت های جهانی نمی تواند جوابگوی بازار داخل باشد، چراکه باید ارزش پول ملی کشور را حفظ شود و معاملات کالاها را فقط به دلار معطوف نکنیم بلکه باید سایر عوامل را در تعیین قیمت های پایه لحاظ کنیم.

رییس اتحادیه آهن و فولاد پیشنهاد خود را برای تعیین قیمت های پایه فروش داخلی چنین عنوان کرد که انتظار ما این است که کنسرسیومی متشکل از نمایندگان وزارت صمت، بورس کالای ایران، سازمان حمایت از مصرف کننده و تولیدکننده، انجمن تولیدکنندگان هر صنعت و همچنین نماینده ای از اتحادیه مصرف کنندگان به منظور تعیین قیمت های پایه تشکیل شده تا قیمت های پایه با درنظر گرفتن همه عوامل روی تابلوی معاملات بورس قرار گیرد.

وی درباره مصوبه صادراتی وزارت صنعت، معدن و تجارت مبنی بر الزام بازگشت درآمد صادراتی برخی کالا در سامانه ارزی نیما گفت: این تصمیم باعث کوتاه شدن دست عده ای سودجو و واسطه از روند معاملات و صادرات جهت انتفاع ناشی از مابه التفاوت نرخ ارز می‌شود و به کمک این مصوبه حق و حقوق تولیدکننده واقعی حفظ خواهد شد.

او افزود: تولیدکننده‌ای که جهت تولید یک کالا زحمت کشیده، باید به صورت مستقیم کالای خود را صادر کند و سود ناشی از آن را به دست آورد. به این ترتیب این دستورالعمل صادراتی گام مثبتی در جهت شفافیت بازار و جلوگیری از التهاب و هیجان کاذب بوده که در راستای حمایت از بازار داخلی و تولیدکنندگان در صنایع تکمیلی در حوزه‌های فلزی و پتروشیمی عملیاتی شده است.

آزاد درباره تاثیر این مصوبه در کاهش التهابات اخیر در بازار برخی محصولات در کشور گفت: این مصوبه مانع صادرات محصولاتی می‌شود که توسط افرادی غیر از تولیدکننده واقعی صورت می گرفت. ضمن اینکه این مصوبه التهابات ناشی از خرید کالا از بازار داخلی و صادرات آن به‌ منظور استفاده از مابه‌التفاوت نرخ ارز توسط برخی واسطه ها را کاهش می دهد.

رییس اتحادیه آهن و فولاد بر افزایش شفافیت در بازار، حذف رانت و جلوگیری از هیجان های کاذب قیمتی و نیز جلوگیری از التهاب و سوءاستفاده در بازار کالاهای مختلف تاکید و اظهار کرد: اجرای این دستورالعمل برای حوزه صادراتی محصولات مختلف ۱۰۰ درصد مفید و کاربردی است و می تواند به نفع تولیدکنندگان باشد.

 

 

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :۸۸۸۳۲۵۲۳

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *