تشکل تخصصی صادرات
پیمان‌سپاری ارزی یعنی تنبیه صادرکنندگان!

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران معتقد است در شرایط فعلی که صادرکنندگان می‌توانند به عنوان یکی از پایه‌های اصلی کمک به اقتصاد کشور مطرح شوند، سیاست‌های ارزی اعمال شده برای آنها مشکل آفرین بوده و مانع از عملکرد درست آنها شده است.

عدنان موسی‌پور در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: چند ماه پس از آغاز طرحهای بانک مرکزی در رابطه با لزوم پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان، مشکلات و خسارت‌های این طرح روز به روز مشخص‌تر می‌شود و در شرایطی که با اجرای سیاستهای حمایتی می‌توان بخشی از مشکلات صادرکنندگان را حل کرد، به نظر می‌رسد که سیاستهای این چنینی بیشتر حکم تنبیه آنها را دارد.

به گفته وی قطعا رویکرد بانک مرکزی به سمتی نخواهد رفت که صادرکنندگان اقدامات خود را در حوزه توسعه فعالیت‌هایشان متوقف کنند، اما نیاز است که در کوتاه‌مدت برای مشکلات به وجود آمده راه‌حلهای جدی در نظر گرفته شود.

رییس کمیسیون توسعه صادرات اتاق بازرگانی ایران با اشاره به اینکه یکی از مشکلات امروز اقتصاد ایران نبود نگاه مشترک میان بخش خصوصی و نهادهای دولتی در تعریف نیازهای اقتصادی کشور است، در این باره توضیح داد: قطعا هیچ صادرکننده‌ای مخالف بازگشت ارز به اقتصاد کشور نیست، اما اینکه چرخه اقتصادی چگونه تعریف شود، با اختلاف نظرهایی مواجه است. صادرکننده‌ای که در بخشهای مختلف اقتصاد ایران سرمایه‌گذاری کرده است و باید برای تامین حقوق کارگران خود برنامه‌ریزی کند، قطعا به دنبال این نخواهد بود که ارز حاصل از صادرات خود را به ایران باز نگرداند.

موسی‌پور ادامه‌ داد: با این حال باید شرایطی که اقتصاد ایران در این دوره زمانی با آن مواجه است را به خاطر داشته باشیم. برخی از صادرکنندگان ما پول حاصل از صادراتشان را به شکل ریالی باز می‌گردانند و برخی دیگر درگیر عبور از تحریم‌ها هستند. از این رو باید یک همکاری مشترک میان دو طرف شکل بگیرد تا امکان استفاده حداکثری از ظرفیت‌های موجود ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی هر چه اوضاع برای صادرکنندگان سخت‌تر شود، قطعا اقتصاد ایران فرصت‌های موجود را از دست خواهد داد و ظرفیتهایی که در طول سالهای گذشته به وجود آمده است، امکان بهره‌برداری پیدا نمی‌کنند. از این رو امیدواریم که بانک مرکزی با تغییر در برخی از دستورالعمل‌ها امکان فعالیت کامل را به صادرکنندگان بدهد.

به‌ گزارش ‌ایسنا، چند روز قبل مهلت سه ماهه پیمان‌سپاری ارزی صادرکنندگان که از سوی بانک مرکزی اعلام شده بود به پایان رسید. با توجه به اینکه هنوز برخی از صادرکنندگان ارز حاصل از فروش خود را به سامانه وارد نکرده‌اند بحث و چانه‌زنی در این رابطه میان طرفین ادامه‌ دارد.

بانک مرکزی همچنین اعلام کرده است که صادرکنندگان می‌توانند ارز حاصل از صادرات را برای واردات خود ثبت کرده و صرفا این موضوع را در سامانه اطلاع‌رسانی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *