صادرات گوجه فرنگی و محصولات آن آزاد شد

گمرک ایران در بخشنامه‌ای جدید از صادرات گوجه فرنگی و محصولات آن رفع ممنوعیت کرد؛ محصولی که این روزها و با کاهش نسبی قدرت خرید برخی اقشار، وزن بیشتری در سبد غذایی آنها پیدا کرده است.

گمرک ایران با انتشار تصویر پیوست نامه این سازمان به نامه دستور وزیر صنعت، معدن و تجارت صادرات آخال حبوبات (تفاله و پسماند حبوبات) و گوجه فرنگی و محصولات آن را بلامانع اعلام کرد.

 

 

همچنین گمرک ایران همچنین صادرات اقلامی مانند کاغذ و کارتن بسته بندی، فیلم BOPP، فیلم پلی استر شفاف، تخم مرغخوراکی و غیرخوراکی، جوجه یک روزه، پیله کرم ابریشم، ابریشم خام، ضایعات ابریشم و نخ ابریشم، پشم خام و نخ و الیاف پشمی تایید شده را ممنوع اعلام کرده است.

به گزارش ایسنا، افزایش ارزش ارزهای خارجی نسبت به ریال باعث شده تا بسیاری از صادرکنندگان به صادرات اقلام مصرفی و اساسی داخلی همچون گوجه فرنگی بپردازند؛ امری که هرچند می‌تواند باعث ارز آوری بیشتر به داخل کشور شود اما متضمن در نظر گرفتن ملاحظات اقتصادی دیگری هم هست. وزارت صمت باید اینجا برآورد دقیقی از حجم نیاز داخلی به این گونه کالاهای اساسی داشته باشد تا مبادا با آزاد شدن صادرات آنها دوباره بازارهای داخلی با کمبود مواجه شده و قیمت‌ها جهش کنند.

قلمی مانند گوجه فرنگی از این جهت حائز اهمیت است که جزو کالاهای اساسی در سبد مصرف‌کنندگان داخلی قرار دارد. مخصوصا با کاهش نسبی قدرت خرید برخی اقشار در ماه‌های گذشته وزن این محصول احتمالا در سبد غذایی مصرف کنندگان داخلی افزایش پیدا خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *