تشکل تخصصی صادرات
صادرات 4 میلیون و 300 هزار دلاری صنایع‌دستی از آذربایجان‌شرقی

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی از صادرات ۴ میلیون و ۳۰۰ هزار دلار، صنایع‌دستی آذربایجان‌شرقی در سال گذشته خبر داد.

«مرتضی آبدار» در جمع خبرنگاران، با اشاره به فعالیت مستمر و موثر واحدهای تولیدی صنایع‌دستی و تأثیر آن‌ها در رونق اقتصادی استان، گفت: در سال گذشته، ۲۰۱۵ پروانه تولید انفرادی، ۹۶ پروانه تولید کارگاهی از سوی معاونت صنایع‌دستی استان در راستای فراهم کردن بستری مناسب برای ارتقای سطح تولید و رونق اقتصادی استان به دست هنرمندان، صادر و تمدید شده و ۳۶۳ فقره کارت شناسایی هنرمندان صنایع‌دستی نیز صادر و به هنرمندان ارائه شده است.

وی، برپایی جشنواره‌ها و نمایشگاه‌های صنایع‌دستی را یکی از مهم‌ترین اقدامات در راستای معرفی هم‌چنین فروش آثار هنرمندان چیره‌دست استان، اعلام کرد.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری آذربایجان‌شرقی افزود: برگزاری نمایشگاه ملی صنایع‌دستی ۹۶ هم‌چنین نمایشگاه بین‌المللی صنایع‌دستی تبریز ۲۰۱۸ امسال از مهم‌ترین رویدادهای فرهنگی استان بود که نقشی موثر در ارائه و ترویج صنایع‌دستی استانی و ملی داشت، قابل ذکر است در نمایشگاه بین‌المللی تبریز ۲۰۱۸ با حضور هنرمندان ۳۰ استان و دو کشور خارجی، شاهد برآورد مبلغی بالغ بر ۱۱ میلیارد ریال از فروش نقدی صنایع‌دستی بودیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی استان در ادامه به افزایش میزان صادرات صنایع‌دستی استان در یک سال اخیر اشاره کرد و گفت: در سال ۹۶، شاهد صادرات صنایع‌دستی به ارزش ۴ میلیون و ۲۲۴ هزار و ۵۲۱ دلار بودیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به بخش تسهیلات بررسی و اعطاء شده در زمینه صنایع‌دستی، اشاره کرد و گفت: یکی از حمایت‌های دولت در بخش هنرهای سنتی و صنایع‌دستی اعطای تسهیلات بانکی برای پشتیبانی از این هنر است که در این راستا مبلغی بالغ بر ۲۶ ‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون ریال برای ایجاد اشتغال ۵۲۸ نفر از محل طرح تسهیلات مشاغل خانگی و مبلغی بالغ بر ۵۱ میلیارد ریال برای ایجاد اشتغال ۳۴۱ نفر از محل طرح تسهیلات روستایی جهت اخذ تسهیلات به اداره کار معرفی شده است.

آبدار با اشاره به این‌که آذربایجان‌شرقی در چهارمین دوره از داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی مقاوم دوم کشوری را از نظر کمیت نشان اخذ شده کسب کرده است، یادآور شد: در چهارمین دوره از داوری نشان ملی مرغوبیت صنایع‌دستی کشور، ۲۶ نشان ملی مرغوبیت به نام هنرمندان استان به ثبت رسید که در این میان، ۲۱ نشان اخذ شده به هنرمندان تبریز، ۲ نشان به هنرمندان کلیبر و سه نشان دیگر نیز به‌ترتیب به هنرمندانی از مراغه، اسکو و آذرشهر تعلق یافته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *