تشکل تخصصی صادرات
صادرات فرآورده‌های دامی خراسان رضوی به 37 کشور جهان

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی خراسان رضوی گفت: صادرات انواع دام و فرآورده‌های خام دامی به ارزش ۲۲ میلیون دلار با نظارت و مجوز بهداشتی دامپزشکی استان به ۳۷ کشور جهان انجام می‌شود.

به نقل از روابط عمومی اداره کل دامپزشکی خراسان رضوی، حامد طاهریان با بیان این مطلب، اظهار کرد: خوراک دام و طیور همچنان در صدر صادرات استان قرار داشته و از ابتدای سال تاکنون بیش از ۱۴هزار تن فرآورده به ارزش ۲۲ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار به کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان و ترکمنستان صادر شده است.

وی ادامه داد: همچنین کشورهای حاشیه خلیج فارس، آسیای میانه، خاورمیانه، چین و هندوستان و اعضای اتحادیه اروپا نظیر ایتالیا و لهستان از مشتریان اقلام صادراتی هستند.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی خراسان رضوی در خصوص واردات نیز خاطرنشان کرد: واردات ایران از ۴ کشور افغانستان، ازبکستان، قزاقستان و استرالیا صورت می‌گیرد.

طاهریان در خصوص عمده‌ترین اقلام وارداتی، تاکید کرد: عمده محصولات وارداتی استان در زمینه دام و طیور کنجاله آفتابگردان، کنجاله کلزا، تفاله نشاسته، پیله ابریشم و همچنین گوشت گوسفندی بوده که همگی قبل از ورود به کشور بایستی مجوزهای بهداشتی دامپزشکی را اخذ نمایند.

وی دقت در بررسی محموله‌های صادراتی و وارداتی را از جمله مواردی دانست که نقش مستقیمی در سلامت جامعه و اقتصاد کشور دارد و افزود: پذیرش محموله‌های صادراتی مرتبط با دام و طیور جمهوری اسلامی در دیگر کشورها منوط به داشتن گواهی معتبر دامپزشکی است و این مهم در زمینه محموله‌های وارداتی نیز صادق است و تا محموله‌ای دارای گواهی معتبر دامپزشکی از کشور مبدا نباشد، اجازه ورود به کشور را نخواهد داشت و بر این اساس کلیه محموله‌ها در سامانه یکپارچه قرنطینه دامی سازمان دامپزشکی کشور به صورت آنلاین ثبت می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *