وی در ادامه افزود:

چندی قبل ایران تبلیغ محصولات خارجی که مشابه آنها در داخل تولید می‌شوند را در رسانه‌های تصویری و مکتوب مانند تلویزیون، رادیو، روزنامه و بیلبوردها ممنوع کرد.

با تصمیم اخیر، مجلس ایران تلاش می‌کند جلوی واردات را به‌طور کامل بگیرد. مجلس ایران روز یکشنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که براساس آن واردات کالاهایی که در داخل کشور تولید می‌شوند و نیازهای داخلی را تامین می‌کنند ممنوع می‌شود.

این لایحه با ۱۶۴ رای موافق در برابر ۱۲ رای مخالف، تصویب شد.

چایاباتماز اظهار کرد:

محصولات مصرفی بخش عمده‌ای از صادرات ترکیه به ایران را تشکیل می‌دهد.

منسوجات، لوازم برقی سفید، موادغذایی، محصولات بهداشتی و آرایشی پرفروش‌ترین محصولات ترکیه به ایران هستند درحالی‌که محصولات مشابه در ایران تولید می‌شوند.

با تصمیم مجلس ایران، صادرات ما به این کشور ممکن است متوقف شود.

طبق آمار موسسه آمار ترکیه، تجارت ترکیه با ایران در سال ۲۰۱۷ به ۷۵/ ۱۰ میلیارد دلار رسید و مجموع صادرات این کشور به ایران در این سال به حدود ۲۶/ ۳ میلیارد دلار و وارداتش به ۴۹/ ۷ میلیارد دلار بالغ شد.

تجارت میان دو کشور در فاصله ژانویه تا ژوئیه سال ۲۰۱۸ به ۰۴/ ۶ میلیارد دلار رسید و از این رقم، ترکیه ۴/ ۱ میلیارد دلار صادر و حدود ۵۴/ ۴ میلیارد دلار وارد کرد.

وی تصریح کرد این تصمیم نباید روی توافق تجارت ترجیحی که در سال ۲۰۱۵ میان ترکیه و ایران اجرا شد، تاثیر بگذارد، چراکه دو کشور پس از ۱۰ سال مذاکره، روی تعرفه ترجیحی حدود ۲۰۰ قلم کالا موافقت کردند.

به گفته فاتح چایاباتماز، ایران پیش از این واردات ۱۳۳۹ قلم کالا را ممنوع کرده بود که ۶۱ قلم از آنها تحت پوشش توافق تجارت ترجیحی قرار دارند.