براساس بند 3 ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز 12 گروه کالایی مشمول اخذ شناسه کالا و کد ره‌گیری هستند.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: دستورالعمل 12 گروه کالایی برای اخذ شناسه‌کالا ابلاغ و نهایی شده است و در حال حاضر 11 گروه کالایی شناسه کالا اخذ می‌کنند و براساس دستورالعمل جدید از 5 اردیبهشت ماه هم خودرو برای ثبت سفارش در سامانه جامع تجارت مشمول اخذ شناسه کالا می‌شود.

وی افزود: بنابراین عملا از هفته آینده ثبت سفارش کلیه 12 گروه کالایی شامل دخانیات، موبایل و تجهیزات سیم کارت خور، پوشاک، لوازم خانگی، داروها و کالاهای سلامت محور، خودرو، قطعات یدکی خودرو، طلا و مسکوکات، محصولات کشاورزی و داروهای دامی، فرآورده‌های نفتی و گاز و پتروشیمی، سرگرمی و اسباب بازی در سامانه جامع تجارت انجام می‌شود.

تابش با بیان اینکه اخذ شناسه کالا در سامانه جامع تجارت مشمول کالاهای تولید داخل و کالاهای وارداتی است، گفت: سامانه جامع تجارت شامل 9 سامانه اصلی و 8 سامانه فرعی است که درگاه واحد همه این سامانه‌ها که بازرگانان و ذینفعان با آن ارتباط دارند، سامانه جامع تجارت است.

وی افزود: اکنون تمام زیرساخت‌ها فراهم است و طی همین هفته بحث ارتباط وب سرویس را برای تکمیل زنجیره کالای تجاری با گمرک انجام می‌شود.

مدیرکل دفتر خدمات بازرگانی وزارت صنعت، معدن و تجارت در مورد شناسه ره‌گیری هم بیان داشت: براساس قانون اخذ شناسه ره‌گیری کالاها باید یک سال بعد از اجرای شناسه کالا عملیاتی شود.

وی افزود: براساس اولویت‌بندی اکنون دخانیات، موبایل و تجهیزات سیم کارت خور و کالاهای سلامت محور کد رهگیری دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به بخشنامه‌‌های اخیر بانک مرکزی در مورد مدیریت و ساماندهی بازار ارز گفت: به دلیل تغییر در برخی ضوابط توقفی در ثبت سفارش به وجود آمد، اما با هماهنگی‌ها و اصلاحات انجام شده، سامانه جامع تجارت هم‌اکنون در حال خدمات دهی به مراجعه‌کنندگان است.

تابش بیان داشت: ثبت سفارش خودرو هم در حال انجام است و مشکلی در این زمینه وجود ندارد.

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *