تشکل تخصصی صادرات
بهره‌مندی ۵۰۰ بنگاه از مشوق‌های صادراتی

مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی سازمان توسعه تجارت ایران، آخرین وضعیت مشوق‌های صادراتی تخصیص یافته به بنگاه‌ها را تشریح کرد. به‌گفته فرهاد نوری، از محل منابع مندرج در بسته حمایتی سال ۱۳۹۵، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال بابت مشوق‌های صادراتی به بیش از ۵۰۰ بنگاه صادراتی تحت پوشش کمک سود، تخصیص یافته است.

توسعه خدمات بازرگانی

به‌ گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، مدیرکل دفتر توسعه خدمات بازرگانی درخصوص پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان اظهار کرد: از محل منابع مندرج در بسته حمایتی سال ۱۳۹۵، مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال بابت مشوق‌های صادراتی تخصیص یافته است که از این مبلغ، ۳۰۰ میلیارد ریال جهت پرداخت کمک سود تسهیلات بانکی به صادرکنندگان کالا و خدمات و تولیدکنندگان کشور با اولویت تولیدات دانش‌بنیان اختصاص داده شده است.

۵۰۰ بنگاه صادراتی

وی افزود: اعتبارات و وام‌های صادراتی سال ۱۳۹۵ حدود صد هزار میلیارد ریال بوده که یک چهارم آن تحت پوشش کمک سود قرار گرفته که تسهیلات فوق به بیش از ۵۰۰ بنگاه صادراتی اختصاص یافته و سازمان توسعه تجارت ایران توانسته ۲۵ هزار میلیارد ریال از اعتبارات صادراتی نظام بانکی کشور را تحت پوشش کمک سود قرار دهد. نوری در ادامه گفت: برای سال ۱۳۹۶ نیز پیگیری لازم جهت تخصیص اعتبارات مورد نیاز صورت گرفته است که در صورت انجام این مهم، شاهد افزایش انگیزه صادرکنندگان در جهت نیل به اهداف صادرات کشور (افزایش ۲۱درصد سالانه) براساس برنامه ششم خواهد شد.

ضمانت‌نامه‌های صادراتی

همچنین، ۱۵۰ میلیارد ریال بابت کمک کارمزد صدور بیمه‌نامه‌ها و ضمانت‌نامه‌های صادراتی از سوی سازمان تخصیص یافته است که این تسهیلات توسط صندوق ضمانت صادرات به صادرکنندگان پرداخت شده است. نوری در ادامه با اشاره به برگزاری همایش «تامین مالی صادرات» از سوی سازمان توسعه تجارت ایران اظهار کرد: نخستین همایش «تامین مالی صادرات» با رویکرد تبیین نقش بانک‌ها و سایر نهادهای اثرگذار در توسعه صادرات غیرنفتی برگزار خواهد شد. وی در تشریح محورهای این همایش عنوان کرد:

با توجه به اهمیت نقش زیرساختی بانک‌ها در توسعه صادرات غیرنفتی، بررسی راهکارهای تامین مالی صادرات از سوی شبکه بانکی کشور و چگونگی انجام مبادلات بانکی و گسترش آنها به ویژه در شرایط پسابرجام، بحث و تبادل نظر درخصوص مشکلات نظام بانکی در تامین مالی و برقراری روابط بانکی، نرخ ارز و تاثیر آن بر صادرات، ابزارهای جدید تامین مالی تضمین صادرات، بیمه اعتبار و تسهیلات صادراتی در قالب کمک سود بانکی و بازخوانی تجربیات سایر کشورها در زمینه تامین مالی صادرات از جمله موضوعات مهم مورد بحث خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *