معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران در جلسۀ میز خشکبار بر تدوین راهبردهای مناسب در حوزه های تولید و توسعۀ صادرات محصولات خشکبار تأکید کرد.

به گزارش روابط‌عمومی سازمان توسعه تجارت ایران، خسروتاج با تأکید بر تدوین راهبردهای توسعۀ تولید صادرات محور محصولات خشکبار اظهار داشت: در این راستا باید با تعیین اولویت‌ها در ظرفیت‌سازی داخلی و بازارهای هدف، چشم‌انداز و اهداف کمی صادرات و میزان رشد این بخش از صادرات غیر نفتی را ترسیم کنیم.

وی تعیین این اولویت‌ها را از وظایف دولت و بخش خصوصی در دو سطح سیاستگذاری و عملیاتی دانست و گفت: به منظور برنامه‌ریزی در راستای تحقق هدفگذاری های انجام شده بایستی، استان به استان الزامات و ظرفیت‌ها را بررسی کنیم و برای بهبود تامین و تدارک کالاهای صادراتی خشکبار بر اساس مزیت های منطقه ای برنامه ریزی صورت گیرد.

همچنین اسدالله عسگراولادی، عضو اتاق بازرگانی، صنایع، معاون و کشاورزی ایران نیز با اشاره به اینکه وزارت جهاد کشاورزی باید تولید برای صادرات را سرلوحۀ امور خود قرار دهد، خواست تا رسیدن به نتایج اجرایی‌تر، این جلسه به صورت پیوسته برگزار شود.

در ادامۀ این جلسه پس از ارائۀ آمار عملکرد صادرات محصولات کشاورزی و خشکبار طی سال گذشته و مقایسه آن با دوره های قبل و مهمترین دلایل کاهش صادرات برخی از اقلام مهم خشکبار از جمله پسته و کشمش توسط بازاری مدیر کل دفتر هماهنگی صادرات محصولات کشاورزی و صنایع تبدیلی، حاضرین در جلسه نقطه‌نظرات خود را مبنی بر برنامه‌ریزی توسط وزارت جهاد کشاورزی در خصوص مشکلات مربوط به کنترل مصرف سموم شیمیایی در محصولات، تأمین نقدینگی و سرمایه در گردش صادرکنندگان، ظرفیت‌ سازی در بخش تولید صادرات محور، توسعۀ بازارهای هدف، در نظر گرفتن شاخص‌های کلان مانند ارز و ضرورت بهبود کنترل های کیفی تولید محصولات صادراتی مطرح کردند.

همچنین در جلسه مذکور طهماسبی، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی در خصوص اقدامات و برنامه‌های وزارت جهاد کشاورزی در حوزه تولید محصولات خشکبار مطالبی را عنوان نمود.

گفتنی است، این نشست با حضور معاون صادراتی وزیر و ریاست کل سازمان توسعه تجارت ایران، معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی و نمایندگان دستگاه‌های مختلف اجرایی ذیربط و روسای تشکلهای صادراتی مرتبط و جمعی از صادرکنندگان و تجار خشکبار برگزار شد.

 

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *