تشکل تخصصی صادرات

ز

به گزارش ایسنا، «عبدالمحمد زاهدی» در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان قزوین با حضور محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور در سالن باغستان قزوین، اظهار کرد: استان قزوین در حوزه‌های مختلف ظرفیت‌های زیادی دارد که احیا و توجه به آن‌ها می‌تواند در توسعه و رونق اقتصادی کشور نقش ایفا کند.

وی افزود: قزوین با کمتر از یک درصد مساحت کشور بیش از ۴.۵ درصد محصولات کشور را تولید می‌کند و امسال علیرغم کاهش بارندگی و خشکسالی در بخش زراعت مقام اول کشور را کسب کرد و جا دارد از مدیریت جهاد کشاروزی و به ویژه زارعان در این زمینه تشکر کنیم.


استاندار قزوین خاطرنشان کرد: در بخش باغبانی و باغداری به‌علت سرمای شدید خسارت‌های زیادی به کشاورزان و باغداران وارد شد که برای جبران خسارت‌های وارد شده اقدامات مناسبی صورت گرفت.

وی مطرح کرد: قزوین در صنعت نیز ظرفیتی زیادی دارد به گونه‌ای که نخستین شهرک صنعتی کشور در این شهر و استان احداث شده و هم‌اکنون با وجود مشکلات مختلف رونق زیادی دارد.

زاهدی خاطرنشان کرد: چون پتانسیل و ظرفیت لازم صنعتی در قزوین وجود داشته در دهه ۴۰ برای احداث نخستین شهرک صنعتی کشور در قزوین اقدام شده است و هم‌اکنون نیز باید از این ظرفیت بیشتر بهره‌برداری کرد.

وی یادآور شد: بیش از یک میلیارد و ۶۵۲ میلیون دلار سرمایه‌گذاری مصوب در قزوین است که ۴۲ درصد مصوب شده و مابقی در حال اجرا هستند.

استاندار قزوین با اشاره به درخواست سفرای و مسئولان کشورهای خارجی برای حضور در قزوین گفت: این درخواست‌ها نشان می‌دهد که کشورهای اروپایی از ظرفیت و توان صنعتی قزوین آگاهی یافته و حفظ و ارتقای روابط خود با ما را خواستار هستند.

وی با اشاره به صادرات غیرنفتی استان تصریح کرد: صادرات غیرنفتی استان در ۶ ماه امسال نسبت به مدت مشابه سال پیش ۴۴ درصد افزایش یافته است که نشان‌دهنده توانمندی و فعالیت استان است.

زاهدی تصریح کرد: قزوین در زمینه کشاورزی و گردشگری نیز ظرفیت خوبی دارد و ۱۳ درصد آثار تاریخی ثبت شده کشور علیرغم مساحت کم در قزوین قرار دارند.

وی افزود: جاذبه‌های فرهنگی و گردشگری، موقعیت جغرافیایی ویژه، نزدیکی به تهران، داشتن زیرساخت‌ها و خطوط مواصلاتی به ظرفیت‌های و توانمندی‌های استان افزوده است که باید بیشتر از این ظرفیت‌ها بهره‌برداری کرد.

استاندار قزوین گفت: دانشگاه‌های استان نیز وضعیت خوبی دارند هرچند قزوین ظرفیت بیشتری برای توسعه علمی دارد و در آینده تکمیل و بهره‌برداری از پروژه چشمه نور که تقریباً در ۱۰ کشور جهان چنین شتاب‌دهنده‌ای وجود دارد به ظرفیت‌های قزوین خواهد افزود.

زاهدی با اشاره به حذف معافیت مالیاتی شعاع ۱۲۰ کیلومتری شهرک‌های صنعتی یادآور شد: سرمایه‌گذاران از ۱۸ سال گذشته با آگاهی از بهره‌مندی از این معافیت در استان سرمایه‌گذاری کرده‌اند و امیدواریم هرچه سریع‌تر شاهد تغییر و اصلاح این بخشنامه باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *