تشکل تخصصی صادرات
افزایش صادرات از مرز مهران

استاندار ایلام از افزایش صادرات از مرز مهران خبر داد و گفت: از ۲ و نیم میلیارد دلار صادرات در سال ۹۵ به ۱ و نیم میلیارد دلار صادرات در سال ۹۶ رسیدیم و درمجموع شرایط در حوزه صادرات به سمت مثبت شدن می‌رود.

« قاسم سلیمانی دشتکی» در جلسه توسعه صادرات غیرنفتی اظهار کرد: طبق مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی ۹ استان جزء شورای توسعه است و در جلسه روز گذشته این شورا وزیر کشور تأکید کرد که در شرایط کنونی فعالیت بازارچه‌های مرزی برای کشور بسیار مهم است و بر این اساس برای توسعه صادرات و افزایش مراودات اقتصادی با کشور عراق در شرایط تحریم راهی جز گشایش بازارچه‌های مرزی چیلات و چنگوله نداریم.

 

وی با تأکید بر این‌که ما باید اجازه دهیم که کولبران هم در استان ما فعال شوند چون در شرایط تحریم به سر می‌بریم و آن‌ها هم به سهم خود می‌توانند اثرگذار باشند، با اشاره به دیدار با استاندار واسط، گفت: باید در مرز علاوه بر تردد زوار و تجار دو طرف ایران و عراق، بخش خصوصی هم در این زمینه فعال شود .

 

استاندار ایلام ادامه داد: ضرورت اجتناب‌ناپذیر امروز این است که از طریق بازارچه‌های مرزی دلار و ارز را وارد کشور کنیم، گفت: تجار استان باید با تجار استان‌های هم‌مرز طرف عراقی در یک راستا حرکت کنند و یکی از راه‌هایی که بتوانیم به کشور در این زمان حساس کمک کنیم تجارت دوطرفه است.

 

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به تحریم‌های اخیر علیه ایران، خاطرنشان کرد: یکی از فواید تحریم این است که ما را به دنبال ابتکارات و راه‌های جدید می‌کشاند و در این راستا باید کارهای بازرگانی و تجار ما سازمان‌دهی شود و بارها از مسئولین خواسته‌ام که به دنبال مطالبات آن‌ها باشند.

وی با اعلام این نکته که صادرات ما در چند ماه گذشته افرایش داشته است، افزود: طبق اعلام گمرک در هفته اول مهرماه ۱۰ میلیون، در هفته دوم ۱۲ میلیون و در هفته سوم مهرماه ۵۲ میلیون دلار صادرات داشته‌ایم.

استاندار ایلام تصریح کرد: ما از ۲ و نیم میلیارد دلار صادرات در سال ۹۵ به ۱ و نیم میلیارد دلار صادرات در سال ۹۶ رسیدیم و یک مشکلی در این زمینه وجود داشت که باید پیگیری می‌شد و امروز بعد از رفع آن مانع شرایط در حوزه صادرات به سمت مثبت شدن می‌رود.

سلیمانی‌دشتکی با اشاره به قاچاق کالا از مرزهای استان یادآور شد: ما باید به‌شدت با قاچاق مبارزه کنیم و اقلامی مانند دارو که با دلار ۴۲۰۰ تومانی تهیه می‌شود نباید به‌راحتی از مرز خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *