رییس سازمان شیلات از افازیش صادرات محصولات شیلاتی خبر داد و گفت: هم اکنون برنامه‌ریزی‌های مختلفی برای افزایش وزن محصولات شیلاتی مانند قزل آلا در راستای افزایش مشتری پسندی در بازارهای جهانی صورت گرفته است.

حسن صالحی – معاون وزیر جهاد کشاورزی – در حاشیه سومین نمایشگاه بین المللی شیلات، آبزیان ماهیگیری و صنایع وابسته، اظهار کرد: صادرات انواع محصولات شیلاتی مانند قزل آلا به کشورهای مختلف از جمله کشورهای حاشیه خلیج فارس و کشورهای فدراسیون روسیه و غیره در حال افزایش است. امیدواریم بتوانیم با دستورالعمل‌های موجود وزن قزل آلا را براساس تقاضای مشتری تنظیم کنیم، چرا که هم‌اکنون هر قدر قزل‌آلا سنگین‌تر حدود ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم باشد، قیمت و مشتری پسندی مناسب‌تری دارد که در دریای خزر و در قالب پرورش ماهی در قفس می‌توانیم وزن آن را برای بازارهای صادراتی کنترل کنیم.

صادرات انواع محصولات شیلاتی

وی افزود: امسال صادرات انواع محصولات شیلاتی ۲۵ تا ۳۰ درصد از نظر ارزشی افزایش پیدا خواهد کرد و امروز وضعیت بازار داخلی به گونه‌ای است که هیچ گونه نگرانی برای محصولاتی مانند میگو نداریم، چرا که در بازار داخلی کشش مناسبی وجود دارد و تجار بین‌المللی نیز عملکرد مناسبی داشته‌اند.

رییس سازمان شیلات با بیان این که براساس پایش‌های صورت گرفته در دو ماهه پایانی سال گذشته در سبد غذایی همه مردم محصولات شیلاتی از جمله میگو آماده مصرف وجود داشته است، اعلام کرد: قیمت محصولات شیلاتی در بازار گران نیست و محصولی مانند ماهی شیر که صید و عرضه محدودی در بازار دارد نمی‌تواند ملاکی برای تایید همه محصولات شیلاتی باشد و برای ماهیانی مانند قزل‌آلا همه مردم از شمال شرق خریداری نمی‌کنند که قیمت آن کیلویی ۱۷ هزار تومان باشد، بلکه در جنوب شرق و حتی مناطق حاشیه‌ای و روستایی مردم آن را سرمزارع پرورشی کیلویی ۹ تا ۱۰ هزار تومان خریداری می‌کنند و براساس پایش‌های صورت گرفته مناطق روستایی که تا پیش از این مصرف ماهی و محصولات شیلاتی چندانی نداشتند توانستیم به جمع مشتریان و مصرف‌کنندگان این محصولات اضافه کنیم.

میانگین سرانه مصرف ایرانیان

وی ادامه داد: البته هم اکنون میانگین سرانه مصرف ایرانیان در زمینه‌ محصولات شیلاتی ۱۱ کیلوگرم بوده که هدف‌گذاری صورت گرفته برای رسیدن به ۱۴ کیلوگرم است، اما میانگین جهانی ۲۰ کیلوگرم بوده که البته با سرعت رشد قابل توجهی که مصرف آبزی‌پروری در ایران بسیار سریع‌تر از متوسط جهانی دارد.

صالحی گفت: براساس برنامه ریزی‌های صورت گرفته مقرر شده بود که حدود ۳۰ هزار تن میگو تا پایان برنامه پنجم توسعه تولید شود و این میزان تا پایان برنامه ششم به ۶۰ هزار تن برسد، البته امسال پیش بینی می‌کنیم به نزدیکی برنامه پنجم توسعه برسیم چرا که برآوردها به گونه‌ای است که تا پایان سال جاری حدود ۲۸ تا ۳۰ هزار تن میگو تولید شود و با برنامه ریزی صورت گرفته قطعا به ۶۰ هزار تن می‌رسد. البته سال گذشته نیز با تولید حدود ۲۵ هزار تنی میگو حدود ۹۰ درصد برنامه در این زمینه محقق شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *