تشکل تخصصی صادرات
گمرک گیلان، دارنده رتبه 21 کشوری در صادرات

ناظر گمرکات گیلان با بیان این‌که گمرک گیلان در جایگاه ۲۱ صادرات کشور قرار دارد، گفت: در ۸ ماهه نخست امسال ۶۸۰ هزار تن کالا صادر کرده‌ایم.

«ابوالقاسم یوسفی‌نژاد» در جلسه مجمع نمایندگان با مدیران اقتصادی استان گیلان در مدیریت شعب بانک ملی اظهار کرد: در ۸ ماهه امسال ۶۸۰ هزار تن کالا صادر کرده‌ایم که از لحاظ وزنی نسبت به سال قبل ۱۳۹ درصد و از لحاظ ارزش دلاری ۶۷ درصد رشد داشته است.

ناظر گمرکات گیلان افزود: آمارهای مذکور بیانگر این است که در مقایسه با کشور نسبت به مدت مشابه سال قبل، از نظر وزنی یک درصد کاهش اما از لحاظ اقتصادی ۱۴ درصد رشد داشته‌ایم.

وی با بیان این‌که گمرک گیلان در جایگاه ۲۱ صادرات کشور قرار دارد، گفت: امسال ۵۳۴ میلیون دلار هم واردات داشتیم که از لحاظ وزنی ۳۷ درصد رشد داشته اما از نظر ارزش دلاری ۹ درصد کاهش داشتیم. کاهش واردات به‌علت مباحث ارزی نیست چون مقادیر زیادی کالا نظیر چوب و کاغذ و… از استان‌های همجوار وارد می‌شوند.

یوسفی‌نژاد با بیان این‌که ۶۲ درصد صادرات کشور به روسیه از استان گیلان انجام می‌شود، گفت: جمع کل صادرات به روسیه بیش از ۱۰۰ میلیون دلار بوده که ۲۷ درصد وزنی و ۳۳ درصد اقتصادی رشد داشته است.

ناظر گمرکات گیلان ادامه داد: سال گذشته انبوهی از سیب‌کاران، محصولات‌شان روی دست مانده بود که با اجرای طرح‌های تشویقی صادرات میوه برای تجار، خوشبختانه در صادرات میوه هم رشد داشتیم.

وی با اشاره به استقبال از گمرک ریلی، تصریح کرد: امسال ۱۳۲۵ واگن معادل ۸۰ هزار تن به ارزش ۱۴ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار واردات ریلی داشتیم. هم‌چنین ۱۰۰۷ واگن صادرات به ارزش ۱۱ میلیون و ۴۰۰ هزار دلار داشتیم و ترانزیت هم ۱۲۳ مورد داشتیم.

یوسفی‌نژاد با اشاره به صدور کارت‌های بازرگانی(اجاره‌ای)، خاطرنشان کرد: حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی این کارت‌ها در کشور بوده که اکنون دیگر نمی‌توانند فاکتور نویسی داشته باشند، چون کالا و ارزش و وزن آن در سامانه گمرکی به ریز ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *