تشکل تخصصی صادرات
رشد 40 درصدی صادرات استان در 8 ماهه سال 97

سرپرست استانداری خراسان رضوی گفت: در هشت ماهه سال جاری یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از استان صادر شده که نسبت به سال گذشته رشد ۴۰ درصدی دارد.

قربان میرزایی در جلسه ستاد اقتصاد مقاومتی خراسان رضوی که با حضور معاونت علمی و فناوری رئیس جمهور برگزار شد، اظهار کرد: امروز در حوزه توسعه استارت‌آپ‌ها و شرکت‌های فناور گام‌های خوبی برداشته شده و ما با توجه به ظرفیت بالای علمی نخبگان جوان در این حوزه‌ها، به ایجاد بستری جهت تقویت و توسعه این توان و دانش نیاز داریم.

وی ادامه داد: کارگروه شرکت‌های دانش‌بنیان برای حمایت از حوزه علمی و پژوهشی در استان ایجاد شده و انجمن شرکت‌های دانش‌بنیان با همکاری بخش خصوصی برای توسعه و رفع مشکلات آن‌ها در حال راه‌اندازی هستند تا گام‌های موثرتری در راستای توسعه این توانمندی‌ها و حمایت از جوانان نخبه برداشته شود، البته توان علمی و دانشی جوانان در مجموعه شهرک علم و فناوری تجمیع و تقویت خواهد شد و بستری برای توسعه کارآفرینی و اشتغال جوانان دانش‌آموخته این حوزه به شمار می‌رود.

سرپرست استانداری خراسان رضوی با اشاره به اینکه ایجاد شهرک علم و فناوری در مشهد موقعیت مناسبی برای استفاده از ظرفیت علمی و پژوهشی استان است، تصریح کرد: ایجاد شهرک علم و فناوری در حال پیگیری بوده، فضای مورد نظر فراهم شده و مکاتبات لازم نیز با تهران صورت گرفته است. درنهایت موافقت وزیر راه و شهرسازی برای ایجاد این شهرک اخذ شده و امیدواریم این شهرک با همراهی و همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سریعتر ایجاد و راه‌اندازی شود.

میرزایی با تاکید بر شکل‌گیری و راه‌اندازی شبکه جامع دانشگاه‌ها و مراکز علمی و فناوری استان، عنوان کرد: این امور از جمله اقدامات مهم برای بهره‌گیری از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان و حوزه‌های تحقیقاتی و پژوهشی در بخش‌های مختلف محسوب می‌شوند.

وی در خصوص ظرفیت‌های اقتصادی استان، بیان کرد: با توجه به ظرفیت مناسب گوگرد در استان و جهت بهره بردن از آن، پنج پروژه جدید تعریف شده که ارزش افزوده بسیاری برای خراسان رضوی به همراه دارد. همچنین در حال حاضر ۴۸ درصد افراد جویای کار استان، جوانان تحصیل‌کرده هستند که در سال گذشته ۱۲۴ هزار اشتغال در استان ایجاد شد و نرخ بیکاری استان را به ۱۱.۴ درصد کاهش داد .

سرپرست استانداری خراسان رضوی اضافه کرد: طی ۸ ماهه سال ۹۷، هدفگذاری استان در این سال برای ایجاد ۱۱۰ هزار اشتغال محقق شد اما در کنار آن ریزش‌هایی در حوزه اشتغال نیز داشتیم .در حال حاضر تمرکز ما بر حفظ اشتغال موجود است که با توجه به تسهیلات و منابع اختصاصی، اشتغال‌های جدیدی نیز پیگیری خواهد شد.

میرزایی با بیان به اینکه توسعه صادرات از جمله محورهای حمایت از اشتغال و تولید است، گفت: در هشت ماهه سال جاری یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار کالا از استان صادر شده که نسبت به سال گذشته رشد ۴۰ درصدی دارد. همچنین حجم واردات استان در این مدت ۱۷۰ هزار تن به ارزش ۲۳۱ میلیون دلار بوده که از نظر ارزشی معادل سال گذشته است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *