صادرات به افغانستان دشوار می‌شود؟

رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت گفت: امسال افغانستان شرایط خاصی دارد و با توجه به این‌که در آبان‌ امسال انتخابات مجلس و سال آینده انتخابات ریاست جمهوری این کشور برگزار می‌شود، همه چیز تا حدی تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

محمدمهدی جوانمرد قصاب اظهار کرد: در سال گذشته با رشدی ۱۰ درصدی صادرات به افغانستان به رقمی حدود دو میلیارد و ۷۷۰ میلیون دلار رسید. امسال نیز با توجه به این‌که شرایط برجام تب و تاب خاصی ایجاد کرده همچنان می‌توان افغانستان را بازاری مناسب دانست که شاید تا حدود سه میلیارد دلار بتوان صادرات آن را توسعه داد، اما معمولا صادرات به بحث‌های متعددی بستگی دارد.

رایزن بازرگانی سابق ایران در افغانستان اظهار کرد: معمولا زمانی که کشورها در آستانه انتخابات قرار دارند برای مدتی همه چیز تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در کشور افغانستان هم به طور طبیعی پیش‌رو بودن دو انتخابات تاثیر خود را خواهد گذاشت.

وی ادامه داد: سال گذشته ما در افغانستان نمایشگاه‌های متعددی برگزار کردیم و با تمرکز در این بازار صادراتی شاهد افزایش حجم صادرات بودیم. برای امسال نیز در این کشور رشدی ۱۰ تا ۱۵ درصدی در نظر گرفته‌ایم اما با توجه به شرایط برجام، تامین مواد اولیه برای تولید و سایر موارد میزان تحقق این اهداف جای بررسی دارد.

پیش از این رییس میز افغانستان در سازمان توسعه تجارت از تلاش برای برقراری مبادلات آزاد یا کاهش تعرفه‌های تجاری میان ایران و افغانستان خبر داده بود که این امر می‌تواند در توسعه روابط تجاری دو کشور تاثیری قابل توجه داشته باشد اما با توجه به پیش‌رو بودن انتخابات مجلس و ریاست‌جمهوری درا ین کشور این احتمال وجود دارد که تحقق این هدف کمی زمان‌بر شود.

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *