تشکل تخصصی صادرات
برای رشد 300 درصدی صادرات باید هدفگذاری شود

استاندار اردبیل گفت: با تدارک برنامه یک سال آینده در حوزه صادرات انتظار می‌رود رشد ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی صادرات مورد توجه و هدفگذاری قرار گیرد.

اکبر بهنامجو در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: بعد از تهیه سند توسعه صادرات استان به همت اتاق بازرگانی اردبیل ضرورت دارد برای سال آینده در حوزه صادرات هدفگذاری درست و منسجمی انجام شود تا ما بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی با ابراز خرسندی از رشد ۱۰۰ درصدی صادرات استان در ۱۰ ماهه امسال از لحاظ وزن و ارزش محصولات صادراتی خاطرنشان کرد: این متوسط در کشور حدود ۶۰ درصد است که ما بیشتر از متوسط کشوری افزایش صادرات را به عنوان یکی از اصلی‌ترین پایه‌های اقتصاد مقاومتی محقق کردیم.

رئیس شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی اردبیل پیشنهاد تشکیل کمیته سه نفره را متشکل از صمت، اتاق بازرگانی و استانداری در تدوین برنامه صادراتی سال آینده یادآور شد و افزود: در کنار برنامه‌ریزی‌های کمی و کیفی در این حوزه ضرورت دارد بازارهای هدف صادراتی نظیر صادرات به سوریه، عراق و ترکیه بیش از گذشته تقویت شود.

بهنامجو ادامه داد: هدفگذاری ما باید روی رشد ۳۰۰ تا ۴۰۰ درصدی صادرات باشد تا از طریق تقویت صادرات غیرنفتی بتوانیم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم.

وی در ادامه به ابلاغ سیاست‌های جدید بانک مرکزی و همچنین دولت در حمایت از بخش خصوصی و پرداخت تسهیلات با نرخ سود پائین به تولیدکنندگان و سرمایه‌گذاران بیان کرد: امیدواریم بخشنامه‌های جدید به سرعت ابلاغ شده و موانع پیشرو برطرف شود.

استاندار اردبیل همچنین با قدردانی از وزرای صمت و اقتصاد و دارایی و همچنین پیگیری اتاق بازرگانی در ابلاغ قوانین حمایتی از تولیدکنندگان و صادرکنندگان یادآور شد: بانک‌های عامل قطعا در این زمینه به شکل پیشرو و پیشتاز عمل کرده و یاریگر فعالان این بخش خواهند بود.

در این جلسه مدیرکل گمرکات استان اردبیل نیز در سخنانی با ارائه گزارشی از عملکرد ۹ ماهه صادرات از گمرکات استان اردبیل اظهار کرد: با تعامل و همکاری مناسب با بخش خصوصی ما یک جهش ۱۰۰ درصدی را از لحاظ وزن و ارزش محصولات صادراتی استان شاهد هستیم.

تقوی خاطرنشان کرد: میزان صادرات چمدانی استان نیز در سالجاری ۹۹ درصد افزایش یافته و ما در رایزنی با گمرک کشور خواستار اعلام ارزش کالاهای صادراتی شدیم که برای ۹ هزار و ۵۰۰ قلم کالا ارزش‌گذاری صادراتی انجام و در پورتال گمرک ایران قابل مشاهده است.

وی همچنین توسعه بازارهای هدف صادراتی را در رقابت با سایر استان‌ها یادآور شد و گفت: البته بخشی از مسایل گمرکی و روابط کشورمان را با سایر کشورها وزارت امور خارجه پیگیری می‌کند که امیداریم به اهداف مناسب دست پیدا کنیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *