تشکل تخصصی صادرات

معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به تولید حدود۳.۷ میلیون تنی سیب در سال جاری اعلام کرد که کاهش صادرات سیب در پنج ماهه امسال نکته مثبت و نشان دهنده این است که هیچ محصولی داخل انبارها باقی نمانده و پیش بینی می‌شود امسال بیش از پارسال و حدود ۷۰۰ تن سیب به کشورهای مختلف صادر شود.

بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی در سال جاری سطح باغات سیب کشور ۲۵۴ هزار و ۲۰۰ هکتار بوده که از این حیث در رتبه دوم محصولات باغی قرار دارد. بررسی روند سطح باغات سیب کشور حاکی از روند رو به رشد آن بوده، چرا که برآورد میزان تولید سیب در ایران حدود ۳.۷ میلیون تن است که در رتبه نخست تولید محصولات باغی کشور قرار دارد.

مقایسه وضعیت تولید سیب در سال‌های ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۶

وی افزود: تنوع اقلیمی موجب شده تا ارقام متنوعی از سیب در کشور مورد کشت قرار گیرد. از مهمترین ارقام سیب می­‌توان به ارقامی مانند “رد دلیشز، گلدن دلیشز، برابرن، فوجی، گالا، گرانی اسمیت، انواع گلاب و …” اشاره کرد. با توجه به زمان برداشت، انواع سیب تولیدی در ایران به دو گروه (بهاره و تابستانه) و پائیزه تقسیم بندی می­شود. به گونه‌ای که میزان تولید ارقام سیب تابستانه و بهاره ۵۱۶ هزار و ۴۹۸ تن بوده که حدود ۱۴ درصد از کل تولید سیب را شامل می­شود. تولید ارقام پاییزه (رد دلیشز، گلدن دلیشز و …) سه میلیون و ۱۸۰ هزار و ۲۰۰ تن بوده که سهم بیش از ۸۶ در صد کل تولید سیب را به خود اختصاص داده است.

تنوع شرایط اقلیمی

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی درباره چگونگی و زمان برداشت سیب نیز بیان کرد: با توجه به تنوع شرایط اقلیمی و همچنین تنوع ارقام مورد کشت، زمان برداشت سیب در مناطق مختلف کشور بسیار متفاوت است، اما برداشت سیب های بهاره و تابستانه که عمدتا به صورت تازه خوری در بازار داخلی مصرف می­شوند، از اوایل خردادماه شروع شده و تا پایان مرداد ماه ادامه خواهد داشت. زمان برداشت سیب­های پائیزه نیز از اوایل شهریور آغاز و تا پایان آبان ماه ادامه دارد. لازم به ذکر است که سیب صادراتی ایران عمدتا از ارقام پائیزه (رد و گلدن دلیشز) است.

سیاست بازار

طهماسبی با بیان این که پس از ابلاغ سیاست تهاتر سیب با موز (سیاست بازار در مقابل بازار) در ابتدای سال ۱۳۹۵ میزان صادرات سیب در فروردین ماه همان سال، ۴۵۷ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل رشد داشت که این عدد در اردیبهشت ماه به ۴۹۵ درصد، خرداد ۴۷۵ درصد، تیر ۴۱۸ درصد، مرداد ۳۹۰ درصد رسید. این اعداد نشان دهنده تاثیر بسیار مثبت این سیاست در خروج محصول صادراتی انبار شده در انبارهای کشور به میزان ۱۶۲ هزار تن بوده که در غیر این صورت بایستی خرید تضمینی صورت می گرفت یا همه محصول انبار شده به ضایعات تبدیل می شد.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: اینکه به بهانه افزایش واردات یک میوه خاص مانند موز که علاوه بر تولید داخل در استان محروم سیستان و بلوچستان مثل بسیاری از میوه های تولید داخلی، تامین کننده ارزش غذایی ویتامین ها در سبد غذایی مردم است، صادرکنندگان سیب یا موز را متهم به تقلب در صادرات سیب های فاسد برای واردات موز نمائیم کار پسندیده ای نیست. خوب بود که راوی این خبر مستدل بیان می کرد که چطور می شود یک نفر سیب را با قیمت تمام شده از باغدار خریده، سورت نموده و پس از بسته بندی، بارگیری و حمل و پرداخت هزینه های مترتبه به کشور هدف آن‌ها را معدوم کند.

پیش‌بینی صادرات ۷۰۰ هزار تنی سیب تا پایان امسال

طهماسبی با بیان اینکه کاهش ۸۰ درصدی صادرات سیب در پنج ماهه اول امسال نه تنها خبر بدی نیست بلکه یک خبر خوب برای کشور محسوب می‌شود، ادامه داد: این کاهش به معنای اثربخشی اجرای سیاست تهاتر صادرات سیب در برابر موز بوده، چرا که تمامی سیب های موجود در انبارها به موقع قبل از سال از انبار خارج و روانه بازار شده است. البته با توجه به افزایش تولید سیب در سال جاری و ادامه حمایت‌های دولت در زمینه صادرات شاهد افزایش صادرات سیب تا ۷۰۰ هزار تن خواهیم بود.

صادرات محصول سیب به تفکیک ماه‌های سال‌های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۵ و ۱۳۹۴

سیب های صنعتی

وی همچنین در خصوص قیمت سیب در کیفیت‌های مختلف گفت: بر اساس بررسی های انجام شده در سطح کشور به طور متوسط قیمت سیب با توجه به کیفیت و درجه بندی متفاوت است به گونه‌ای که قیمت خرید سیب درجه یک از کیلویی ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ تومان، درجه دو از کیلویی ۸۰۰ تا ۱۰۰۰ تومان و سیب درجه سه (صنعتی) از کیلویی ۲۰۰ تا ۲۵۰ تومان در بازار آزاد است البته سازمان تعاون روستایی هر کیلوگرم سیب درجه سه صنعتی را به صورت تضمینی ۲۸۸ تومان و ۹ ریال خریداری می‌کند.

معاون باغبانی وزیر جهاد کشاورزی با بیان این که سیب های صنعتی و درجه ۳ بیشتر در واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی مورد استفاده قرار می‌گیرد، اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم سیب درجه سه در ابتدای فصل برداشت حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ تومان بود، اما با دخالت دولت و ابلاغ شیوه نامه خرید تضمینی به قیمت ۲۸۸ تومان و ۹ ریال به صورت علی‌الحساب خرید صورت می‌گیرد که منجر به افزایش قیمت سیب صنعتی در بازار شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *