تشکل تخصصی صادرات
صادرات ۲۶ میلیارد دلاری ۵۰۰ شرکت برتر صنعتی

به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی سهم صادرات ۵۰۰ شرکت برتر صنعتی در سال گذشته (۱۳۹۶) معادل ۲۶ میلیارد دلار بوده است.

امروز (دوشنبه) بیست و یکمین همایش معرفی شرکت‌های برتر ایران با حضور مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی و مدیران شرکت‌های برتر برگزار شد.

در این مراسم ابوالفضل کیانی بختیاری – مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی – با اشاره به سنجش شرکت‌های صنعتی در ۳۳ شاخص که مهمترین آن میزان فروش یا درآمد است، گفت: بررسی‌ها نشان می‌دهد ۱۰۰ شرکت اول میزان زیادی از کل فروش ۵۰۰ شرکت برتر را به خود اختصاص داده‌اند که بیانگر قدرت اقتصادی و اشتغال‌زایی بالای این شرکت‌ها است.

مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی با بیان اینکه اندازه و رشد، سود و بهره‌وری از جمله دیگر شاخص‌های تعیین شرکت‌های برتر است، اظهار کرد: ارزش افزوده ۱۰۰ شرکت اول ۱۲ درصد تولید ناخالص ملی را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: این در حالی است که ارزش افزوده ۵۰۰ شرکت برتر در مجموع ۱۴ درصد از تولید ناخالص ملی را تشکیل می‌دهد.

همچنین به گفته مدیرعامل سازمان مدیریت صنعتی سهم صادرات ۵۰۰ شرکت برتر صنعتی در سال گذشته معادل ۲۶ میلیارد دلار بوده که ۵۶ درصد از کل صادرات غیر نفتی بوده است.

کیانی بختیاری تولید اطلاعات در مورد بنگاه‌های اقتصادی، کمک به شفاف‌سازی فضای کسب‌وکار، رتبه‌بندی شرکت‌ها از نظر میزان اثرگذاری در اقتصاد ملی و گسترش رقابت بین بنگاه‌های اقتصادی را از جمله اهداف رتبه‌بندی شرکت‌های برتر کشور عنوان کرد.

در ادامه این همایش مجید درویش – مدیر مرکز رتبه‌بندی شرکتهای برتر – با اشاره به اینکه اطلاعات مورد نیاز برای رتبه‌بندی از صورت‌های مالی حسابرسی شده شرکت‌ها کسب می‌شود، گفت: مجموع فروش ۱۰۰ شرکت اول ۵۶۷ هزار ۶۴۶ میلیارد تومان است که ۲۴ درصد نسبت به سال قبل مورد بررسی (۱۳۹۵) افزایش یافته است.

وی با اشاره به تقسیم‌بندی شرکت‌ها در ۳۲ گروه صنعتی، تصریح کرد: گروه بانک‌ها با سهم ۲۵.۶ درصدی بیشترین سهم فروش را در میان ۵۰۰ شرکت برتر تشکیل داده و بعد از آن به ترتیب گروه‌های پتروشیمی، فراورده‌های نفتی، فلزات اساسی، وسایل نقلیه و قطعات خودرو بقیه گروه‌ها در رتبه‌بندی درآمدی گروه‌های صنعتی در رتبه‌بندی درآمدها قرار دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *