صادرات و تناسب عرضه و تقاضا راه حل مشکلات اقتصادی است

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «برنامه‌ریزی در کشور مشکل دارد» راهکار حل مشکلات را توجه جدی به صادرات غیرنفتی و ایجاد تناسب بین عرضه و تقاضا در بخش‌های مختلف دانست.

هیچ گاه نتوانستیم از داشته‌های خود استفاده کنیم و از محل فروش نفت هزینه کشور تهیه می‌شود که همین دلیل باعث شده دولت‌ها در قبال صدور کالاهای غیرنفتی برنامه‌ای نداشته باشند.

وی افزود: در کشور ظرفیت بسیار خوبی در حوزه‌ی تولید کالا و محصولات داریم، اما فرصت‌هایی برای صادرات این پتانسیل‌ها فراهم نکرده‌ایم.

رییس کمیسیون عمران مجلس با تأکید بر اینکه «سفرای ما در کشورهای دیگر باید شم اقتصادی داشته باشند»، گفت: عدم صادرات رضایت‌بخش محصولات و کالاهای تولیدی کشورمان به دو بخش کیفیت کالاها و دیپلماسی ما برمی‌گردد.

وی تصریح کرد: وزارت جهاد کشاورزی وضعیت کشاورزان، دامداران و مرغداران را می‌داند، اما اینکه چرا اراده‌ای قوی برای حل این مسائل شکل نمی‌گیرد یکی از سوالات بی‌پاسخ است که البته در همه‌ی حوزه‌ها وجود دارد.

رضایی با اشاره به اینکه «اقتصاد استان فارس بر پایه‌ی کشاورزی است»، گفت: اکنون به دلیل بحران آب، کشاورزی که روزی خیّر و کارآفرین بوده، نیازمند یاری نهادهای حمایتی است.

نماینده مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه «همه‌ی مشکلات کشور نسخه درمانی دارد و آن نیز فراهم‌کردن زمینه‌ی صادرات و تناسب بین عرضه و تقاضا بر اساس نیاز کشور خواهد بود» گفت: به زودی جلسه‌ای با سفرای جمهوری اسلامی ایران در هندوستان خواهیم گذاشت تا زمینه‌ی بازار فروش جهت خرمای جهرم فراهم شود و البته باید کیفیت خرما و بسته‌بندی آن نیز بهبود یابد.

رضایی با انتقاد از نحوه بیمه محصولات باغی جهرم گفت: تناسب زمان عرضه و تقاضا در بیمه محصولات باغی جهرم دیده نشده است، چرا که عرضه محصولات در بازه زمانی طولانی مدتی انجام می‌شود.

رضایی با بیان اینکه «پیگیر مشکلات بیمه‌ی محصولات کشاورزی خواهد بود»، تاکید کرد: لازم است توان اقتصادی کشور به سمت اقتصاد، رفع محدودیت‌ها و ایجاد اشتغال بیاید.

وی تغییر الگوی کشت را در این شرایط بحرانی آب بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی نهال‌ها و درختانی را که نیاز به آب کمتر داشته و ثمری بیشتر دهد به کشاورزان معرفی کند.

نماینده‌ی مردم جهرم در مجلس شورای اسلامی بر مدیریت آب تاکید کرد و گفت: مرکز تحقیقات جهاد کشاورزی با ایجاد برنامه‌ای زمان‌بندی‌شده، استفاده از آب را در بخش کشاورزی کاهش دهد.

رضایی با بیان اینکه «اگر به این روند مصرف آب در جهرم ادامه دهیم کشاورزی در چندسال آینده در این شهرستان خشک خواهد شد» افزود: جهرم در بحث تغییر الگوی کشت ظرفیت بسیار خوبی دارد که امیدواریم بیش از پیش شاهد تغییر الگوی کشت در این شهرستان باشیم.

این نماینده مجلس در ادامه گفت: برای رفع مشکلات مرغداران نیز پیشنهاد می‌شود مرغداران سراسر کشور به این جمع‌بندی برسند که متناسب با نیاز کشور مرغ تولید کنند تا قیمت آن تنظیم و دست دلالان نیز در این عرصه کوتاه شود.

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :88832523

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *