تشریح تسهیلات ارائه‌شده به شرکتهای صادرکننده تجهیزات پزشکی

رییس اداره صادرات تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت با بیان این‌که با ارائه تسهیلات ویژه به تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی، حضور در بازارهای جهانی تقویت می‌شود، وضعیت و میزان تسهیلات ارائه‌شده به شرکت‌های صادرکننده تجهیزات پزشکی در سال ۹۷ را تشریح کرد.

مهندس سید آصف مهدوی اظهار کرد: اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت در راستای تقویت شرکت‌های تولیدکننده و صادرکننده تجهیزات پزشکی برای حضور در بازارهای جهانی در سال جاری با تشکیل کارگروه توسعه صادرات با حضور سازمان توسعه تجارت و مرکز تعاملات بین‌الملل معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، تسهیلاتی را برای حضور این شرکت‌ها در نمایشگاه‌های بین‌المللی تجهیزات پزشکی ارائه داد.

افزود: به عنوان مثال برای حضور شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایرانی در نمایشگاه عمان هلث سال ۲۰۱۸، مجموعا ۴۱۴۰۰ دلار، یعنی معادل ۸۲ درصد هزینه‌های شرکت در این نمایشگاه، در قالب یارانه ارزی به شرکت‌های صادرکننده تخصیص داده شده است که درصد قابل ملاحظه‌ای از این یارانه ارزی، حاصل تخفیف ویژه مجری عمان هلث در خصوص بند تفاهم‌نامه وزارت بهداشت ایران با وزارت بهداشت عمان در حوزه تجهیزات پزشکی بود که در بهمن ماه ۱۳۹۶ منعقد شد.

مهندس مهدوی ادامه داد: در عین حال برای حضور شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایرانی در نمایشگاه مدیکای آلمان نیز مجموعا ۴۱۹۳ یورو به ازای هر شرکت، یعنی معادل ۹۱ درصد هزینه‌های شرکت در این نمایشگاه، در قالب سیاست‌های تشویقی صادراتی به آنها تخصیص داده شده است.

وی با بیان اینکه به شرکت‌های تجهیزات پزشکی ایرانی برای حضور در این دو نمایشگاه ۷۰ درصد یارانه داده شده است، گفت: همانطور که بیان شد، این تسهیلات به پیشنهاد اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت و از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری پرداخت شده است. از طرفی در نمایشگاه عمان هلث با رایزنی‌های اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت، ۶۰ درصد تخفیف هم از برگزارکننده برای شرکت‌های ایرانی گرفته شد.

مهندس مهدوی همچنین اظهار کرد: به عنوان مثال در نمایشگاه عمان هلث هزینه ۱۴ غرفه‌دار در ۱۲۰ متر مربع در پاویون جمهوری اسلامی ایران، ۵۰ هزار و ۴۰۰ دلار بود که با در نظر گرفتن تخفیف ۶۰ درصدی میزان آن به ۳۰ هزار دلار کاهش یافت که بالغ بر ۲۱ هزار دلارش به عنوان تسهیلات از سوی معاونت علمی ریاست جمهوری پرداخت شد و ۹ هزار دلار را غرفه‌داران پرداختند.

بر اساس اعلام وبدا، وی افزود: در نمایشگاه مدیکای آلمان نیز تسهیلات ۷۰ درصدی به شرکت‌ها داده شد و از طرفی هم با رایزنی‌هایی که انجام دادیم، کلیه هزینه‌های پرداخت شده برای حضور شرکت‌های تجهیزات پزشکی در نمایشگاه مدیکا از محل سیاست‌های تشویقی صادراتی دولت تامین شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *