تشکل تخصصی صادرات
مرغ 10 هزار تومان و تخم مرغ 9 هزار و 500 تومان را رد کرد

قیمت مرغ و تخم‌مرغ از ابتدای آبان ماه جاری سیر صعودی به خود گرفت و روز گذشته قیمت هر کیلوگرم مرغ از ۱۰ هزار تومان فراتر رفت و قیمت هر کیلوگرم تخم‌مرغ نیز به ۹۸۰۰ تومان رسید. درحالی‌که بر اساس میانگین قیمت‌های درج شده در سامانه قیمت روز کالا در سایت سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، هر کیلو مرغ در ۳۰ مهرماه ۸۵۰۰ تومان و هر کیلو تخم‌مرغ ۸۱۰۰ تومان نرخ‌گذاری شده بود. مشاهدات میدانی خبرنگار ما از دو بازار عمده عرضه محصولات پروتئینی در مشهد یعنی بولوار استقلال و بولوار فلسطین حاکی از آن است که هر کیلو مرغ در ارزان‌ترین حالت ممکن ۹۸۰۰ تومان در بولوار استقلال و ۱۰ هزار و ۳۰۰ تا ۱۰هزار و ۵۰۰ تومان در بولوار فلسطین عرضه می‌شود. از سوی دیگر، قیمت هر کیلو تخم‌مرغ نیز از کیلویی ۹۵۰۰ تومان برای تخم‌مرغ ساده و ۹۸۰۰ تومان برای تخم‌مرغ‌های مارک‌دار متفاوت است. البته باید توجه داشت این قیمت‌ها در مناطق مختلف شهر ممکن است کمی متفاوت باشد و در مناطق ضعیف‌تر، قیمت‌ها ۲۰۰ تومان ارزان‌تر و در مناطق مرفه‌تر نیز تا ۵۰۰ تومان بالاتر تعیین ‌شود.

افزایش ۳۰ درصدی هزینه‌ها در ۲۰ روز!

رئیس اتحادیه مرغداری‌های مرغ گوشتی استان در خصوص دلیل نوسانات و افزایش قیمت مرغ در استان به خراسان رضوی گفت: متأسفانه طی ۲۰ روز اخیر، هزینه‌های جانبی تولید مرغ ۳۰درصد افزایش یافته که عمده‌ترین این هزینه‌ها، ناشی از رشد قیمت حمل و نقل نهاده‌های دامی است. «کاشکی» بابیان این که هزینه‌های حمل هر تن نهاده دامی از بندرها به استان حدود دو برابر شده است، افزود: تنها ۱۰ درصد نیاز مرغداری‌های استان را دولت و بقیه را بخش خصوصی تأمین می‌کند؛ این موضوع باعث شده مرغ داران برای جلوگیری از تلف شدن طیور خود به قیمت‌های بالاتر تعیین‌شده تن دهند.

قیمت ۱۰هزارتومانی مرغ قابل توجیه است

وی توضیح داد: با توجه به هزینه‌های کنونی، قیمت تمام‌شده هر کیلو مرغ زنده برای مرغدار ۶۳۷۰ تومان است. این مرغ با احتساب حداقل سود به کیلویی ۷۱۰۰ تومان به مرغداری می‌رسد. هزینه‌های کشتار و حمل و نقل حدود ۳۰ درصد است که اگر به قیمت مرغ زنده اضافه کنیم، خواهیم دید قیمت مرغ به کیلویی ۹۱۰۰ تومان در کشتارگاه‌ها خواهد رسید. رئیس اتحادیه مرغداری‌های مرغ گوشتی استان افزود: مرغ کیلویی ۹۱۰۰ تومان در کشتارگاه تا به دست عمده‌فروشی و سپس خرده‌فروشی و مصرف‌کننده برسد، قیمتی حدود ۱۰هزار تا ۱۰هزار و ۵۰۰ تومان پیدا خواهد کرد که با توجه به شرایط کنونی و هزینه‌های فعلی قابل توجیه است. کاشکی اظهار کرد: البته باید توجه داشت دراین‌بین، وجود واسطه‌ها و دلالان و کسانی که عمده بازار گوشت مرغ استان را در اختیاردارند، در تعیین قیمت‌ها بی‌تأثیر نیست و تلاش می‌کنیم انحصار موجود در حوزه مرغ گوشتی را بشکنیم.

اگر هزینه‌ها تعدیل شود قیمت‌ها نیز کاهش می‌یابد

وی افزود: تلاش اتحادیه بر این است که محموله‌های نهاده‌های دامی را از طریق خطوط ریلی به استان منتقل و همچنین دست برخی دلال‌ها را از بازار نهاده‌ها و خرید و عرضه مرغ در استان کوتاه کند تا بتواند قیمت مرغ را برای مصرف‌کنندگان استان متعادل کند. رئیس اتحادیه مرغداری‌های مرغ تخم‌گذار استان نیز در خصوص دلیل افزایش قیمت تخم‌مرغ به خراسان رضوی گفت: متأسفانه هزینه‌های تولید برای مرغداری‌ها به خصوص در حوزه حمل‌ونقل و بسته‌بندی و تأمین ویتامین‌ها و مکمل‌های موردنیاز چند برابر و این عوامل، باعث شده است قیمت تخم‌مرغ ، روزانه نوسان قیمتی و افزایش داشته باشد.

هزینه حمل« پشت بارنامه» و رشد ۳۰۰ درصدی قیمت کارتن

موسوی نژاد گفت: امروز کامیون داران برای حمل نهاده‌های دامی از مرغدار وجوه اضافه به‌عنوان «پشت بارنامه» می‌گیرند و هزینه حمل و نقل حداقل دو برابر شده است. از سویی، قیمت کارتن‌های بسته‌بندی تخم‌مرغ حداقل ۳۰۰ درصد افزایش داشته است. وی افزود: اگرچه ستاد تنظیم بازار قیمت هر کیلو تخم‌مرغ را ۵۳۵۰ تومان برای مرغدار تعیین کرده ولی متأسفانه امروز هزینه تولید هر کیلو تخم‌مرغ برای مرغدار حداقل ۶۵۰۰ تومان و با احتساب ۱۰ درصد سود، قیمت هر کیلو تخم‌مرغ در مرغداری‌ها ۷۰۰۰ تومان است لذا این تفاوت ۲۵۰۰ تومانی بین قیمت در مرغداری و بازار مصرف را باید در شبکه توزیع جست و جو کرد. موسوی نژاد تأکید کرد: اگرچه پشتیبانی امور دام استان مقداری از نیاز مرغداری‌ها به نهاده را تأمین کرده است اما این میزان، تنها نیاز یک هفته مرغداری‌ها را پوشش می‌دهد لذا انتظار داریم با توجه به همه هزینه‌های تحمیل‌شده به مرغداری‌ها، ستاد تنظیم بازار در قیمت‌های تعیین‌شده تجدیدنظر کند.

جهاد: با توجه به رشد هزینه‌ها قیمت‌ها منطقی است

معاون امور دام جهاد کشاورزی استان نیز با تأکید برافزایش هزینه‌های تولید در مرغداری‌ها به خراسان رضوی گفت: امروز با توجه به افزایش هزینه‌ها، قیمت تمام‌شده هر کیلو مرغ برای مرغدار حدود ۶۴۵۰ تومان و هزینه تولید هر کیلو تخم‌مرغ نیز در استان به ۶۱۰۰ تومان رسیده است. بر اساس برآورد انجام‌شده، قیمت هر کیلو مرغ در فروشگاه های استان به ۹۸۰۰ تومان و هر کیلو تخم‌مرغ نیز به حدود ۹۲۰۰ تومان رسیده لذا هم اکنون قیمت‌های مرغ و تخم‌مرغ با توجه به هزینه‌های تولید کاملاً منطقی است. سعادت علی نیا افزود: اداره تنظیم بازار جهاد کشاورزی استان برای تأمین نیاز مردم به گوشت مرغ، عرضه مرغ منجمد در مشهد و دیگر شهرستان‌ها را انجام می‌دهد که باقیمتی کمتر از ۷۰۰۰ تومان به دست مصرف‌کننده می‌رسد. وی درباره تأمین نهاده‌ها با ارز دولتی و تأثیر آن بر قیمت مرغ و تخم‌مرغ نیز اظهار کرد: دولت تنها برای تأمین سه قلم نهاده موردنیاز، ارز دولتی تخصیص داده است درحالی‌که مرغداری‌ها به چند قلم کالای دیگر برای خوراک طیور نیازمند هستند که قیمت آن‌ها به شدت افزایش داشته است. این موضوع باعث افزایش هزینه تولید مرغداری‌ها شده است. از سویی، اگرچه استان خراسان رضوی اکنون با مازاد تولید تخم‌مرغ مواجه است اما برخی استان‌ها به دلیل شیوع آنفلوآنزای پرندگان با کمبود مواجه شده‌اند که این موضوع در قیمت‌ها بی‌تأثیر نبوده است.

از تمام اختیارات برای کنترل قیمت‌ها استفاده می‌شود

مدیرکل امور اقتصادی استانداری و عضو ستاد تنظیم بازار استان هم در واکنش به گرانی‌های اخیر مرغ و تخم‌مرغ در استان، به خراسان رضوی گفت: بدون شک این قیمت‌ها برای مصرف‌کننده گران است؛ اما افزایش برخی هزینه‌ها مانند هزینه‌های حمل و نقل و نهاده‌های دامی در این افزایش قیمت بی‌تأثیر نبوده است. علی رسولیان با تأکید بر استفاده از همه اختیارات برای مدیریت بازار مرغ و تخم‌مرغ در استان افزود: برخورد و تشدید نظارت‌ها در استان با توجه به این که بازار محصولات باید در قالب عرضه و تقاضا مدیریت شود، ممکن است نتیجه معکوسی داشته باشد زیرا مدیریت‌ها و نظارت‌ها باید به‌صورت کشوری انجام شود. اگرچه هم معاونت نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان و هم تعزیرات حکومتی وظایف نظارتی خود را در این خصوص به‌صورت جدی انجام می‌دهند اما در خصوص مرغ و تخم‌مرغ نیازمند تصمیمات کشور در ستاد تنظیم بازار هستیم زیرا با تشدید برخوردها شاهد خروج هرچه بیشتر این محصولات از استان با توجه به نیاز دیگر استان ها خواهیم بود. وی افزود: بدون شک با توجه به تخصیص ارز دولتی، افزایش قیمت مرغ به بالاتر از ۱۰ هزار تومان قابل توجیه نیست، به همین دلیل علاوه برافزایش نظارت‌ها در حوزه نهاده های دامی و هزینه‌های حمل و نقل با مجوز ستاد تنظیم بازار، عرضه مرغ منجمد در استان آغاز می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *