تشکل تخصصی صادرات

مجتبی خسروتاج، قائم مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در همایش تقدیر از صادرکنندگان تجهیزات و خدمات فنی و مهندسی صنعت آب و برق با اشاره به اهمیت صادرات در توسعه کشور گفت: توسعه صادرات می‌تواند زمینه ساز رقابتی شدن محصولات و افزایش کیفیت محصولات را در کشور در پی داشته باشد، به همین دلیل این بخش از اقتصاد از جایگاه ویژه ای در توسعه کشور برخوردار است.

وی با بیان اینکه ارائه بسته‌های حمایتی می‌تواند در راستای رشد توسعه صادرات در کشور بسیار راهگشا باشد، افزود: در سال گذشته مبلغ تخصیص یافته به بسته‌های حمایتی حدود ۵۰ میلیارد تومان بود که متأسفانه رقم بالایی نیست و بایستی این میزان را افزایش داد.

خسروتاج ادامه داد: نقش بانک‌ها و فراهم کردن زمینه‌های گمرکی ورود مواد اولیه و ارتقای صنعت برای تبدیل آن‌ها به ارزش افزوده می‌تواند از عوامل بسیار تأثیرگذار بر شاخص صادرات کشور و بهینه‌سازی آن باشد.

وی به مصوبه صدور ضمانت‌نامه‌ها اشاره و اظهار داشت: قرار است بر اساس آن صادرکنندگان معتبری که در سال‌های گذشته بیش از ۲۰ میلیون صادرات داشته‌اند در اولویت صدور این ضمانتنامه ها قرار گیرند.

قائم‌مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: سپرده‌گذاری‌هایی به میزان ۱۵۰ میلیون یورو برای صدور ضمانت‌نامه های بانکی برای توسعه صادرات خدمات فنی و مهندسی انجام شده که امیدواریم بتوان از این طریق به شکوفایی بخش صادرات کمک کرد.

وی گفت: چنانچه نرخ ارز دچار نوساناتی شود، برنامه وزارت صنعت، معدن و تجارت این است که از طریق صندوق ضمانت توسعه صادرات به سرمایه‌گذاران و صادرکنندگان کمک شود تا این‌گونه نرخ ریسک صادرات برای آن‌ها کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *