تشکل تخصصی صادرات
ماشین آلات معدنی
شاکری، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی خبر داد که، اظهارات وزیر صمت درباره تعطیل شدن ۲۷ درصد معادن به دلیل در دسترس نبودن ماشین آلات معدنی را تایید کرد.

تعطیلی ۲۷ درصدی معادن کشور به دلیل فرسودگی ماشین آلات

به گزارش انجمن صادرکنندگان به نقل از اقتصادآنلاین؛ اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی درباره چالش های موجود در حوزه ماشین آلات معدنی گفت: ما برای رفع این مشکل در قانون بودجه ۱۴۰۱ مصوب کردیم که ماشین آلات معدنی و سنگین به میزان ۵ هزار دستگاه به کشور وارد شود. اما عمر این مصوبه یک سال است و اگر مسئولان از این مصوبه و این فرصت به وجود آمده استفاده نکنند ضررش به مردم می رسد که متاسفانه بر اساس آماری که دیوان محاسبات به ما اعلام کرده میزان عمل به احکام بودجه بسیار پایین است و تعداد قابل توجهی از آنها عملیاتی نمی‌شود و این مسئله به مردم خسارت وارد می کند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: نباید دستگاه‌های اجرایی منتظر شوند که نتیجه را ببینند، بلکه باید در همان زمانی که قانون بودجه بررسی می شود و به مرحله تصویب می‌رسد، خودشان را آماده اجرا و آیین نامه اجرایی آن را تدوین کنند. نه اینکه بعد از گذشت چند ماه از مصوب شدن آن هنوز آیین نامه تدوین نشده است. 

عضو کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی در ادامه افزود: این مصوبه واردات ماشین آلات سنگین و معدنی با توجه به ظرفیت خیلی خوبی که در معادن و توسعه اقتصادی وجود دارد باعث تحرک بخشی خیلی خوبی در اقتصاد می شود و از سوی دیگر باعث توسعه محلی نیز می شود.

این نماینده مجلس یازدهم گفت: با مصوبه ای که در مجلس وضع شده باید هرچه زودتر واردات ماشین آلات اجرایی شود. رسانه ها هم اگر دیدند در این مصوبه توقف یا ترک فعلی انجام شده به مسئولان اطلاع دهند تا حتماً از ابزار نظارتی خودشان برای حل این مسئله استفاده کنند. ما در خیلی از موضوعات ممنوعیت واردات را وضع  می کنیم اما من معتقدم که در بسیاری از مسائل ما باید برای حمایت از تولیدکننده داخلی، زمینه واردات را فراهم کنیم. تولید کنندگان داخلی نمی توانند ظرفیت و نیاز داخل را تامین کنند به همین دلیل این خلا باعث میشود که توسعه اقتصادی را نداشته باشیم.

این نماینده مجلس معتقد است؛ باید ضمن حمایت از تولیدات داخلی واردات هم صورت بگیرد اما به صورتی که به نفع تولید داخلی باشد؛ به این صورت که هرچه تولید داخل بالاتر رفت واردات کاهش پیدا کند تا بازار داخلی ضربه نخورد. استفاده همزمان از تولید داخلی و صادرات استراتژی خوبی است.

عضو کمیسیون عمران مجلس در ادامه توضیح داد: واردات ماشین آلات معدنی هم باعث ورود تکنولوژی به کشور می شود و علاوه بر این ظرفیت کیفیت تولیدات داخلی را نیز افزایش می دهد. اما تنها نگرانی که ما از باز شدن مسیر واردات داریم لخت شدن و سرد شدن دستگاه اجرایی در برابر واردات است. باید این مسئله خیلی کنترل شود زیرا این مسئله پیش از این رخ داده است.

این نماینده مجلس یازدهم افزود: این واردات در افزایش کیفیت و شکل گیری انگیزه در بین تولید کننده داخلی نقش دارد.

شاکری در ادامه اظهارات وزیر صمت درباره تعطیل شدن ۲۷ درصد معادن به دلیل در دسترس نبودن ماشین آلات معدنی را تایید کرد.

 

 

 

 

به شبکه های اجتماعی انجمن صادرکنندگان صنعتی معدنی و خدمات مهندسی بپیوندید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *