تشکل تخصصی صادرات
در حالی که بر اساس قانون بودجه سال ۱۴۰۱ مقرر شده بود مبنای محاسبه نرخ ارز گمرکی از ۴۲۰۰تومانی به نرخ ETS تغییر پیدا کند، پس از فراهم شدن مقدمات، این تغییر نرخ از روز گذشته عملیاتی شد.
به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و دخمات مهندسی به نقل از اقتصادآنلاین؛ در سالهای گذشته.و از ابتدای سال ۹۷ نه تنها تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی مشکلات زیادی را ایجاد کرده.بود، بلکه اخذ حقوق ورودی و تعرفه گمرکی بر اساس این نرخ نیز مشکلات زیادی را برای تجار، گمرک و بانک مرکزی ایجاد کرده.بود. در شرایطی که تخصیص ارز ۴۲۰۰تومانی تنها به کالاهای اساسی محدود شده.بود، اما دامنه مشکلات ایجادشده.توسط ارز ترجیحی در محاسبات گمرکی شامل همه کالاها می شد. 

از این رو دولت در یک تصمیم صحیح اقتصادی مقرر کرد از امسال ماخذ محاسبه ارز گمرکی به نرخ ETS تغییر پیدا کند. هر چند نگرانی هایی از بابت افزایش هزینه های گمرکی با توجه به این افزایش نرخ ایجاد شده.بود، اما با تغییراتی که در کاهش نرخ سود بازرگانی و تعرفه های گمرکی اعمال شد،.از افزایش شدید نرخ موثر گمرکی هم جلوگیری شد. 

با اعمال رسمی این سیاست از روز گذشته به نظر می رسد یکی از مجراهای فساد و ناکارایی در نظام تجاری کشور بسته شده.و از این مسیر شرایط بهتری پیش روی واردکنندگان باشد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *