تشکل تخصصی صادرات
طبق اعلام معاون گمرک ایران با توجه به این‌که ماخذهای جدید حقوق ورودی باید به طور همزمان با نرخ ارز و مالیات بر ارزش افزوده اعمال شود، مراتب در دستور کار گمرک قرار دارد، در حال حاضر ماخذ حقوق ورودی بر مبنای سال جاری در سامانه پیاده سازی شده و در مرحله آزمون و تست قرار دارد که به زودی در سامانه های اطلاعاتی گمرک، به ۱۴۰۱ تغییر پیدا خواهد کرد؛ این اعلام نشان می‌دهد که فعلا مبنای دریافت حقوق ورودی همان ماخذ سال گذشته و نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی  به نقل از ایسنا، سید میثم حسینی‌لر معاون برنامه ریزی. و امور بین‌الملل گمرک ایران  آخرین وضعیت تغییر مبنای حقوق ورودی که در هفته گذشته.از سوی دفتر واردات گمرک به گمرک‌های اجرایی ابلاغ شده.بود را تشریح کرد.حقوق ورودی به تست رسید  

حقوق ورودی به تست رسید

این مقام مسئول در گمرک ایران با اشاره به این‌که برای اجرای قانون بودجه و تغییر ماخذ حقوق ورودی باید به طور همزمان. بر اساس کدهای تعرفه اعلامی از سوی وزارت صنعت، معدن و تجارت(صمت) نرخ ارز ETS اعلامی بانک. مرکزی و همچنین مالیات بر ارزش افزوده بر مبنای جدید در سامانه بارگذاری و پیاده‌سازی شود.توضیح داد: هر ساله ماخذهای مربوطه برای تعیین وضعیت حقوق ورودی گمرک در آن سال، از سوی وزارت صمت بروز شده.و در اختیار گمرک قرار می‌گیرد تا در سامانه اعمال شود که برای سال جاری نیز تعرفه‌های واردات به تازگی و سه شنبه هفته گذشته،.در اختیار گمرک قرار گرفت. اما با وجود تعطیلی ادارات به دلیل آلودگی هوا، ایجاد تغییرات و بروزرسانی سامانه در دستور. کار گمرک قرار گرفت که بتوانیم با وجود زمان‌بر بودن تغییرات چندگانه در سیستم، در اسرع وقت آن را اعمال کنیم.

حقوق ورودی به تست رسید

وی همچنین به جریان تغییر نرخ ارز از ۴۲۰۰ به نرخ سامانه معاملات الکترونیک (ETS) در سامانه گمرک اشاره و. افزود: طی هماهنگی‌هایی که با بانک مرکزی صورت گرفته.است، این بانک باید روزانه نرخ را به گمرک اعلام کند که ما خواسته‌ایم به صورت امضای دیجیتال باشد.که در حال حاضر در مرحله پیاده سازی در بستر شبکه ملی اطلاعات است.

نه حقوق ورودی را دستی گرفتیم نه مابه‌التفاوت از واردکننده

معاون برنامه ریزی و امور بین‌الملل گمرک ایران در رابطه با اینکه آیا با توجه به ابلاغ بخشنامه واردات برای اجرای قانون. بودجه و دریافت حقوق ورودی به صورت دستی و بر مبنای سال جدید در حال انجام است.گفت که اینگونه نیست و سه مولفه نرخ ارز، ماخذ حقوق ورودی و همچنین مالیات بر ارزش افزوده در سامانه، امروز  پیاده سازی شده.و در حال آزمون و تست است  و در صورتیکه جواب تست مثبت بود این امر در  کلیه گمرکات اجرایی می شود.

در این رابطه یادآور می‌شود که سوم خردادماه، گمرک ایران بخشنامه تغییر مبنای محاسباتی حقوق ورودی و جزئیات تکلیف. قانون بودجه در تبصره ۷ را به گمرک‌های اجرایی ابلاغ کرد که در اهم آن تغییر نرخ ارز محاسباتی ارزش کالای. وارداتی در حقوق ورودی قرار داشت و از ۴۲۰۰ تومان به نرخ سامانه معاملات الکترونیک که نرخی نزدیک به بازار. است، افزایش پیدا کرد.

حقوق ورودی به تست رسید

اما آنچه که در ادامه مطرح شد آماده نبودن سامانه گمرک برای اجرای سیستمی تغییر مبنای ارزی حقوق ورودی. بود، وکیلی -مدیرکل دفتر واردات و مناطق آزاد گمرک- اخیرا گفته بود که با ابلاغ بخشنامه دفتر واردات به گمرک‌ها، تغییر. مبنای حقوق ورودی در حال اجراست ولی با توجه به اینکه هنوز سیستم به طور کامل آماده نشده.است، در بخش‌هایی به جای اینکه ماخذ حقوق ورودی سیستمی باشد، فعلا دستی وارد می شود ولی این روال چندان طول نخواهد کشید.

این در حالی است که تجار باید طبق تعهدی که گمرک از آنها برای ترخیص کالا در سال جاری اخذ کرده است، مابه‌التفاوت. حقوق ورودی بر مبنای سال جاری و سال گذشته را پرداخت کنند که برخی گزارش‌ها از این حکایت دارد که گمرک نسبت به. دریافت این مابه‌التفاوت در روزهای گذشته اقدام کرده است، هر چند که مسئولان گمرک این موضوع را تایید نکرده.و منوط به اجرای سیستمی و تغییر مبنا در آن بر اساس ماخذ سال جدید دانسته‌اند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *