تشکل تخصصی صادرات
تجارت غیرنفتی ایران و عمان در سال گذشته به ۱.۳ میلیارد دلار رسیده که رشد ۵۳ درصدی داشته است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی به نقل از اقتصاد آنلاین، سید روح اله لطیفی – سخنگوی. گمرک ایران- در آستانه سفر رئیس جمهور به عمان، جزئیات تجارت غیرنفتی دو کشور را تشریح کرد.ایران چه کالاهایی به عمان صادر می کند؟

طبق این گزارش،‌تجارت غیر نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با  عمان چهار میلیون و ۱۹۰هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده.که نسبت به سال قبل ۲۷درصد در وزن و ۵۳درصد در ارزش افزایش داشته.است.

ایران چه کالاهایی به عمان صادر می کند؟

سهم صادرات ایران به عمان از این میزان تجارت  دو میلیون و ۲۸۳هزار تن کالای ایرانی  به ارزش ۷۱۶میلیون دلار بود. که با رشد ۱۴درصدی در وزن و ۶۳درصدی در ارزش همراه بوده.است.

مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال گذشته،.شامل قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی بوده.است.

اما واردات ایران از عمان، یک میلیون و ۹۰۷هزار تن کالا به ارزش ۶۱۹ میلیون و ۵۰۰ هزار دلار بوده.که ۴۹ درصد در وزن و ۴۳درصد در ارزش افزایش داشته.است.

ذرت، زغال سنگ، روغن و دانه‌های روغنی، گندم، جو، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات راه‌سازی، مواد معدنی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا و لوازم یدکی از مهمترین کالاهایی بود که از  شرکای عمانی خریداری شد.و به کشورمان وارد شد.

طبق اعلام سخنگوی گمرک، صادرات به عمان در فروردین ماه امسال هم ۱۷۶هزار و ۲۰۳تن به کالا به ارزش ۷۴میلیون و. ۳۹۰هزار و ۲۹۶دلار که بود که نسبت به فروردین سال قبل با وجود کاهش ۷درصدی در وزن رشد ۱۰۳درصدی در ارزش داشته.است.

همچنین واردات از عمان هم در فروردین امسال ۴۱هزار و ۳۲۸تن کالا به ارزش ۳۶میلیون و ۷۷۳هزار و ۸۶۶دلار بود که. نسبت به مدت مشابه رشد ۲۹درصدی در وزن و ۱۴۳درصدی در ارزش داشته.است.

 

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *