تشکل تخصصی صادرات
مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه با وضع عوارض صادراتی، به جای دریافت یک رقم ثابت، صادرکنندگان صرفا با افزایش قیمتهای جهانی عوارض صادراتی بیشتری پرداخت خواهند کرد و در زمانی که نرخ­ها پایین است عوارض صادراتی کمتری هم پرداخت خواهد شد. بنابراین وضع عوارض پلکانی به نفع صادرکنندگان مواد معدنی شده است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی به نقل از اقتصاد آنلاین، سیف الله امیری با بیان اینکه ظرف هفته­ های گذشته، عوارض صادراتی بسیاری از کالاها بسیار کمتر از قبل شده.است، گفت: در واقع وضع عوارض صادراتی پلکانی منجر به این شده تا صادرکنندگان عوارض کمتری را بپردازند؛.چراکه رقم ثابت نیست که در هر شرایطی از جمله کاهش قیمتهای جهانی، عوارض صادراتی ثابتی پرداخت شود.تاثیر عوارض پلکانی

وی افزود: بررسی ها نشان می­دهد که با کاهش قیمتهای جهانی برخی مواد معدنی، عوارض صادراتی بسیاری از اقلام هم. کمتر شده.است؛ حال آنکه اگر سیاست عوارض صادراتی ثابت اجرایی می­شد، به طور قطع در چنین زمان­هایی نیز همچنان باید. یک رقم ثابت از سوی صادرکنندگان پرداخت می­شد.

تاثیر عوارض پلکانی

امیری با بیان اینکه سیاست وزارت صنعت، معدن و تجارت حرکت به سمت ایجاد ارزش افزوده.بالاتر در زنجیره مواد معدنی صادراتی است و در عین حال تلاش دارد تا تنظیم بازار داخلی هم صورت دهد،.گفت: اکنون صادرکنندگان صرفا با افزایش قیمتهای جهانی با رشد میزان عوارض نسبت به زمان­هایی مواجه می­شوند.که قیمتهای جهانی پایین آمده.است؛ بنابراین این یک گام اصلاحی در نحوه دریافت عوارض صادراتی از محصولات معدنی است.

مدیرکل دفتر صنایع معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت با تاکید بر اینکه مناقشات روسیه و اوکراین بر بازار بسیاری از. مواد معدنی اثرگذار بوده است، ادامه داد: در چنین شرایطی که وضعیت بازار پایدار نبوده و مشکلاتی در حوزه تامین کالا در. بازار ممکن است رخ دهد، اعمال این عوارض سیاستی برای تنظیم بازار داخلی است؛ ضمن اینکه به موازات اجرای. برخی سیاست­های دولت در برخی حوزه­های اقتصادی نیز مستلزم مدیریت بر روی خروجی برخی کالاهای معدنی و فولادی است.

تاثیر عوارض پلکانی

امیری تصریح کرد: به هر حال در داخل کشور نیازهایی وجود دارد که باید آنها را تامین نمود.و به طور قطع در چنین شرایطی که بازار داخلی نیازمند کالا است باید ابتدا تامین بازار داخلی را در دستور کار قرار داد.که در این چنین شرایطی، عوارض صادراتی می­تواند به عنوان یک رگولاتور عمل کند.

تاثیر عوارض پلکانی

امیری یادآور شد: تعیین عوارض پلکانی بر مبنای هفته نخست دی‌ماه ۱۴۰۰ تعیین و تصویب ‌شده.است و با توجه به پلکانی بودن این عوارض، شرایط به گونه ای پیش خواهد رفت.که این عوارض صادراتی ماهانه قابل‌تغییر باشد، به این معنا که اگر رشد نسبت به مبنا یعنی اول دیماه ۵ درصد باشد،.عوارض صادراتی چیزی حدود ۲ درصد،  در زمانهایی که رشد پنج تا ۱۰ درصدی را شاهد هستیم.عوارض ۵ درصد، رشد ۱۰ تا ۱۵ درصدی عوارض ۸ درصدی، رشد ۱۵ تا ۲۰ درصدی. عوارض ۱۱ درصدی، رشد ۲۰ تا ۲۵ درصدی عوارض ۱۴ درصدی، رشد ۲۵ تا ۳۰ درصدی عوارض ۱۷ درصدی،. رشد ۳۰ تا ۳۵ درصدی عوارض ۲۰ درصدی و رشد ۳۵ تا ۴۰ درصدی عوارض ۲۲ درصدی خواهند داشت.و بالاترین عوارض هم ۲۲ درصد است.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *