تشکل تخصصی صادرات
در ۱۱ ماهه سال ۱۴۰۰ بیش از دو میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار صرف ارزش ماشین آلات، ماشین آلات مستعمل و مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی شده که معادل نزدیک به پنج درصد کل واردات کشور در ۱۱ ماهه سال گذشته بوده است.

به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی، معدنی و خدمات مهندسی به نقل از ایسنا، بر اساس ماده ۱۱۹ قانون امور گمرکی و. تفاهم نامه بین گمرک و وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت)، واحدهای تولیدی مجاز می‌توانند در صورت تائید عدم. ساخت داخل از معافیت حقوق ورودی ماشین آلات استفاده کرده و در حداقل زمان ممکن ماشین آلات و تجهیزات خطوط تولید. خود را از گمرک ترخیص کنند. البته براساس تعهدی که متقاضی ارائه می‌کند، باید ماشین آلات و مواد اولیه وارداتی. را در محل واحد صنعتی موضوع پروانه نصب کند.بیش از ۲.۳ میلیارد دلار 

بیش از ۲.۳ میلیارد دلار

اما در بودجه امسال این معافیت لغو شد. در بند(ص) تبصره ۶ قانون بودجه ۱۴۰۱ وزارت اقتصاد موظف شده.که حقوق ورودی کلیه ماشین‌آلات و تجهیزات تولیدی، صنعتی، معدنی و کشاورزی را وصول کند.

بر این اساس می‌توان با استفاده از آمار مبالغی که سال گذشته صرف واردات تجهیزات صنعتی مشمول معافیت گمرکی شده،. دید که با اعمال قانون بودجه سال جاری، معادل حقوق گمرکی این محصولات،  منابعی آزاد شده.است.

بیش از ۲.۳ میلیارد دلار

جدیدترین آمار منتشر شده از سوی وزارت صنعت، ‌معدن و تجارت (صمت) نشان می‌دهد در ۱۱ ماهه سال قبل ۳۲۱۵ فقره. مجوز برای ماشین آلات و ۵۰۰ ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی به ارزش بیش از دو میلیارد دلار و ۲۱۹. میلیون و ۵۷۰ دلار صادر شده.که به ترتیب نسبت به مدت مشابه سال قبلش به لحاظ تعداد ۷.۷ و ۱۰.۹ درصد کاهش داشته. است. 

اما ارزش ماشین آلات و ماشین آلات مستعمل مشمول معافیت گمرکی در این مدت به ترتیب ۱۸.۹ و ۲.۱ درصد نسبت به ۱۱ ماهه اول سال ۱۳۹۹ افزایش یافته.است.

بیش از ۲.۳ میلیارد دلار

همچنین در این مدت ۸۴۱ فقره مجوز مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی به ارزش ۱۰۶ میلیون و ۶۶۰ هزار دلار صادر شده. که به لحاظ تعداد نسبت به صدور ۸۱۶ فقره در مدت مشابه سال ۱۳۹۹ حدود ۳.۱ درصد رشد داشته،.اما ارزش این مواد اولیه نسبت به ۱۱ ماهه سال قبلش ۱۱.۵ درصد کاهش یافته.است.

بر این اساس در مجموع بیش از دو میلیارد و ۳۳۰ میلیون دلار در ۱۱ ماهه سال گذشته.صرف ارزش ماشین آلات، ماشین آلات مستعمل و مواد اولیه مشمول معافیت گمرکی شده،.البته این مبلغ در کل سال ۱۴۰۰ بیش از این مبلغ است.

کل واردات در ۱۱ ماهه سال قبل معادل بیش از ۴۶.۵ میلیارد دلار بوده.که یعنی مبلغی که صرف واردات تجهیزات صنعتی مشمول معافیت گمرکی شده،.معادل نزدیک به پنج درصد کل واردات کشور در ۱۱ ماهه سال قبل بوده.است.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *