به گزارش انجمن صادرکنندگان صنعتی معدنی و خدمات مهندسی به نقل از اقتصاد آنلاین، علیرضا مقدسی گفت: دو عامل. باعث موفقیت در عملکرد این دستگاه‌ها در حوزه تجارت خارجی کشور می‌شود؛ نخست اینکه هر دستگاهی وظایف و. رسالتش را با انجام اقدام موثر در این حوزه به درستی انجام بدهد.و دوم اینکه یک تعامل و هماهنگی میان این دستگاه‌ها برقرار شود و اگر این دو نکته را در نظر بگیریم منجر به هم‌افزایی می‌شود.آمار موجودی کالاهای اساسی 

رئیس‌کل گمرک ایران رسالت گمرک را تسهیل در تجارت به‌ویژه برای تولیدکننده‌ها، صادرکنندگان و تامین‌کنندگان کالاهای. اساسی عنوان‌کرد و تاکید کرد: بهبود و اصلاح فرآیندها در راستای سرعت و دقت بیشتر رخ بدهد.

آمار موجودی کالاهای اساسی

وی در ادامه با اشاره به قدمت تاریخی گمرکات استان و توانمندی‌های بالای موجود با اشاره به راه‌اندازی پنجره واحد تجارت. فیزیکی در سنوات گذشته.در تبریز و تبدیل آن به پنجره واحد تجارت الکترونیک، گفت: آذربایجان‌شرقی به دلیل ظرفیت بالای. اقتصادی قابلیت افزایش توان صادرات را دارد. رئیس‌کل گمرک ایران با بیان آمار تراز تجارت خارجی. آذربایجان‌شرقی افزود: این آمار، نسبت به مدت مشابه سال‌گذشته ۲۸‌درصد افزایش یافته.است.

مقدسی اظهار کرد: در یک‌ماه گذشته ۵۴‌هزار تن ترانزیت خارجی از این استان انجام شده است که نسبت به مدت مشابه. سال‌گذشته.۳۵‌درصد افزایش دارد. رئیس‌کل گمرک ایران با بیان اینکه سال‌گذشته یک‌میلیون و ۵۰‌هزار تن کالای رسوبی. مشمول مقررات متروکه در گمرکات کشور از سنوات گذشته.وجود داشت که بیشتر ناشی از تعدد تغییر مقررات و دستورالعمل‌ها است، گفت: با تلاش شبانه‌روزی همکاران ۹۵۳‌هزار تن از این مقدار عملیات ارزیابی انجام.و به سازمان جمع‌آوری و اموال‌تملیکی برای طی مراحل قانونی بعدی تحویل داده.شد.

مقدسی تسهیل در تجارت خارجی به‌ویژه رفع موانع تولیدکنندگان و صادرکنندگان و تامین کالای اساسی را اولویت اساسی. گمرک اعلام و اظهار کرد: هم‌اکنون در بنادر کشور، کالاهای اساسی با روند مطلوب در حال ترخیص است.

وی تراز تجاری کشور را در سال‌جاری مثبت ارزیابی کرد و گفت:.در یک‌ماه گذشته.میزان کالاهای صادراتی از گمرکات کشور ۵‌میلیارد دلار و واردات نیز ۴‌میلیارد و ۱۰۰‌میلیون دلار بود.  مقدسی موجودی کنونی کالاهای اساسی در بنادر کشور را سه‌میلیون تن اعلام کرد و افزود:.در بندر امام خمینی‌(ره) هر ۱۵ثانیه یک کامیون کالای اساسی ترخیص می‌شود.