آخرین دستورالعمل نحوه به کارگیری ارز صادراتی از سوی جناب آقای دکتر جهانگیری
20090
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-20090,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive
آخرین دستورالعمل نحوه به کارگیری ارز صادراتی از سوی جناب آقای دکتر جهانگیری

۰۳ اردیبهشت آخرین دستورالعمل نحوه به کارگیری ارز صادراتی از سوی جناب آقای دکتر جهانگیری

در اجرای بند های (۵) ، (۶) و (۷) تصویرنامه شماره ۴۳۵۳/ت ۵۵۳۰۰ مورخ ۲۲/۱/۱۳۹۷ دستورالعمل و ضوابط اجرایی بندهای یاد شده به پیشنهاد بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به شرح ذیل ابلاغ می شود:

 • به منظور ورود ارز صادرات به چرخه اقتصادی کشور ، صادرکنندگان کالا مکلفند ظرف شش ماه از تاریخ صدور پروانه صادراتی گمرکی (%۹۵) ارز حاصل از صادرات خود را (بر اساس ارزش FOB یا  FCA یا EXW  کالا) به یکی از شکل های زیر یا ترکیبی از آنها استفاده نمایند.(%۵) باقی مانده به منظور تامین هزینه هایی از قبیل بازاریابی ، تبلیغات ، دفاتر خارج از کشور در اختیار صادرکننده خواهد بود :

الف- واردات در مقابل صادرات

ب- پرداخت بدهی ارزی خود

پ- فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز

ت- سپرده گذاری ارزی نزد بانک ها

 

تبصره ۱- مصادیق بازگشت ارز حاصل از صادرات بیش از شش ماه توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت تعیین خواهد شد.دستورالعمل اجرایی این تبصره توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت ، وزارت امور اقتصادی و دارایی و بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تهیه خواهد شد.

تبصره ۲- وجوه سپرده گذاری شده در هر زمان صرفا میتواند به مصرف جزء های (الف) ، (ب) و (پ) برسد.

تبصره ۳- فروش ارز به بانک ها و صرافی های مجاز توسط صادرکنندگان کالا باید از زمان راه اندازی سامانه “نظام یکپارچه مدیریت ارز (نیما) از طریق سامانه مزبور صورت گیرد.

 

 • شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادهای عمومی غیر دولتی و شرکت های تحت مدیریت دولت و صادرکنندگان عمده مجاز به واگذاری پروانه صادراتی خود به سایر واردکنندگان نیستند. واردات این صادرکنندگان از محل ارز حاصل از صادرات ، منحصر به تامین نیازهای خود خواهد بود.

تبصره – فهرست صادرکنندگان عمده توسط وزارت صنعت ، معدن و تجارت به نحوی که با احتساب شرکت های دولتی و شرکت های وابسته به نهادهای عمومی غیر دولتی حداقل (%۸۰) صادرات کشور را شامل شود در مقاطع سه ماهه اعلام می شود.

 • کلیه صادرکنندگان موظفند اطلاعات مربوط به عملکرد بندهای فوق را در سامانه مدیریت ارز حاصل از صادرات (سماصا) ثبت نمایند.
 • عدم برگشت ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور طبق این دستورالعمل توسط صادرکننده ظرف مهلت تعیین شده ، تخلف محسوب شده و طبق مقررات رفتار خواهد شد.
 • اعمال معافیت مالیاتی صادرکنندگان توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی و سایر مشوق های صادراتی منوط به رعایت مفاد این دستورالعمل است.
 • کمیته قیمت گذاری کالاهای صادراتی در گمرکات جمهوری اسلامی ایران مکلف است در مقاطع دو ماهه قیمت کالاهای صادراتی را به روز نماید.
 • صادرکنندگانی که مقصد نهایی کالای آنها کشورهای عراق و افغانستان می باشد و مبادلات کالایی در بازارچه های مرزی تا اطلاع ثانوی الزامی به اجرای جزء (پ) بند (۱) ندارند.
 • آن دسته از صادراتی که در چهارچوب قراردادهای پیمان های پولی سیستم بانکی به پول ملی تسویه می شوند ، مشمول این دستورالعمل نمی باشند.
 • بانک ها و صرافی ها موظفند ارزهای خریداری شده را در چهارچوب مقررات ارزی به فروش رسانند.
 • بانک ها می توانند مازاد ارز خریداری شده از صادرکننگان را به بانک مرکزی به فروش رسانند.
 • گمرک جمهوری اسلامی ایران موظف است از تاریخ ابلاغ این دستورالعمل اطلاعات پروانه های صادراتی را به محض صدور به صورت سیستمی به بانک مرکزی ارسال نماید.
 • انجام هرگونه تغییرات در مفاد این دستورالعمل و ضوابط اجرایی به کارگروه موضوع ماده (۱۴) تصویب نامه صدرالذکر واگذار می گردد.

 

 

 

دانلود فایل

 

انجمن صادرکنندگان صنعتی ، معدنی و خدمات مهندسی

کانال تلگرامی : برای عضویت در کانال کلیک کنید

وب سایت:www.examie.org

تلفن :۸۸۸۳۲۵۲۳%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: