نمایشگاه تخصصی تجهیزات و ماشین آلات کارکرده ( IRANUMEX 2019 ) -
23640
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-23640,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

09 مهر نمایشگاه تخصصی تجهیزات و ماشین آلات کارکرده ( IRANUMEX 2019 )

 نمایشگاه تخصصی تجهیزات و ماشین آلات کارکرده در تاریخ ۸ الی ۱۰ آبان ماه ۱۳۹۸ در مجتمع نمایشگاهی بوستان گفتگو تهران برگزار خواهد شد.

با توجه به این موضوع که بازار ماشین آلات دست دوم همیشه در کشورها و صنایع مختلف دارای اهمیت بوده است و بسته به شرایط اقتصادی و تولیدی هر کشور فراز و نشیب هایی را در طول زمان تجربه می کند، در حال حاضر در کشور ایران بسیار مورد توجه است و یکی از بهترین کشورهای مبادلاتی و معاملاتی در این زمینه تلقی می شود.

نمایشگاه تخصصی تجهیزات و ماشین آلات کارکرده ( IRANUMEX 2019 )

سؤالی که در این بین مطرح می شود این است که چرا بازار ماشین آلات دست دوم در حال افزایش و رشد می باشد؟

در جواب به این سؤال باید به این موضوع اشاره کرد که یکی از مهمترین دلایل رشد این بازار در ایران و جذابیت آن میان صنایع مختلف، وابستگی صنعت ماشین سازی ایران به اقلام و قطعات خارجی است .
بالا رفتن قیمت ارز و بوجود آمدن تحریم ها و قوانین داخلی برای واردات کالا ، کار را برای صنعتگران و تولیدکنندگان داخلی سخت تر از قبل کرده و هزینه های نهایی و زمان تحویل محصولات را به شدت بالا برده است .

این در حالی است که خرید و تهیه تجهیزات دست دوم خارجی و داخلی از نظر قیمت مقرون به صرفه خواهد بود.

همچنین تعطیلی واحدهای تولیدی در صنایع مختلف باعث شده تا حجم زیادی از ماشین آلات خارجی و داخلی دست دوم آماده عرضه در بازار تامین و تجهیز کارخانجات باشند که فروشندگان آن به کمترین قیمت و سریعترین حالت، ماشین آلات موجود خود را عرضه میکنند.

از طرف دیگر نرخ ارز و کاهش ارزش ریال باعث شده تا صادارت ماشین آلات و تجهیزات داخلی کشور نیز رونق پیدا کند .
نکته جالب توجه اینکه این رونق اقتصادی بیشتر از اینکه برای ماشین آلات و تجهیزات نو باشد ، بیشتر برای محصولات و تجهیزات کارکرده می باشد و کشورهای اطراف بویژه عراق و افغانستان تبدیل به یک بازار بزرگ برای ماشین آلات خارجی و داخلی دست دوم داخل کشور شده اند .
البته بعضا پیش می آید که ماشین آلات خارجی مورد خرید و فروش در این بازار دست سوم ،چهارم و پنجم هستند و بیش از ۲۰ الی ۳۰ سال از عمر آنها گذشته است.

رشد بازار ماشین آلات دست دوم باعث تقویت بازار جانبی تعمیرات و قطعات یدکی شده است و واسطه گران زیادی در حال ورود به این بازار هستند.

حجم زیادی از این بازار وارادتی است و حجم قطعات داخلی در آن زیاد نیست ولی خوشبختانه شرکتهای مهندسی و صنعتی در مسیر مهندسی معکوس قطعات و ساخت داخلی مشابه قطعات داخلی هستند هرچند کیفیت و هزینه های تمام شده تولید قطعات یدکی در مقایسه حتی با نمونه چینی هم قابل رقابت نیست ولی در صورت حمایت بخش تولیدی و صنعتی از این بخش می تواند به کیفیت مطلوب و رقابتی با هزینه و قیمت متناسب دست پیدا کند علاوه بر آن بخش قابل توجه این رویکرد توسعه تکنولوژیک تولید داخلی است که باعث بهبود زیرساختهای صنایع تولیدی و تبدیلی در کشور می شود.
جالب است بدانید تا کنون بازارها و بازارچه های زیادی در راستای خرید و فروش لوازم  دست دوم در ایران به وِیژه ماشین آلات برگزار شده است و همیشه نیز با استقبال باشکوه و عظیمی از سوی مردم مواجه شده است که همین توجه زیاد سبب شد تا شرکت نمایشـگاهی دکوپاژ ایـده بـرپایی یک رویداد تخصـصی برای عرضه تجـهیزات و  ماشـین آلات کارکـرده را در قالب یک نمایشگاه  بین المللی طراحی کرده و آن را به مرحله اجرا برساند. امید است بتوانیم گامی مثبت در جهت ارتقاء نظام مندی این نوع عرضه از ماشین آلات صنعتی برداریم .