یکی از شرکت‌های فناور مستقر در مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد رودهن با پوشش‌های پودری الکترواستاتیک تقویت شده با نانوذرات و شرکت دانش‌بنیان دیگر با تولید سامانه‌ تصفیه آب و حذف طیف گسترده‌ای از آلاینده‌ها موفق به صادرات این محصولات به کشور چین شدند.

رنگ‌های پودری ضد خوردگی پوشش‌هایی از خانواده رنگ‌های پودری الکترواستاتیک هستند که با کمک تکنولوژی نانو خواص ضد خوردگی ارتقا یافته است. به این معنی که مقاومت تجهیزات آهنی که با این نوع رنگ‌های نانو فناوری پوشش داده می‌شوند، در برابر عوامل خورنده که موجب زنگ زدن قطعات می‌شوند، بیش از ۵ برابر بهتر از قطعات آهنی است که با رنگ‌های پودری الکترواستاتیک غیر نانویی رنگ شده‌اند.

این عدد نتیجه تست salt spray است که در پژوهشگاه متالورژی ایران انجام شده است.

این پوشش‌ها برای رنگ کردن کلیه لوازم و تجهیزات آهنی کاربرد دارند؛ از این رو صنایعی چون صنعت ساختمان، تجهیزات آزمایشگاهی، آموزشی، لوازم خانگی، تجهیزات ورزشی و تابلوبرق‌ها، سقف‌های شیروانی، لوازم و قطعات خودرو، لوازم و قطعات صنعت ریلی، پل‌ها و گارد ریل‌ها قابل بهره‌برداری هستند.

این پوشش‌های نانوفناوری نسبت به رنگ‌های معمولی ازخواص فیزیکی و شیمیایی مطلوب‌تری برخوردار هستند. عاری بودن از فلزات سنگین نظیر سرب و کادمیو و غیرسمی بودن، عدم وجود حلال و عدم وجود بخارات مضر، ضریب ایمنی بالاتر نسبت به رنگ‌های مایع از نظر خطر آتش‌سوزی، امکان استفاده از ۹۵ درصد رنگ به دلیل قابلیت بازیافت و استفاده مجدد، افزایش طول عمر قطعات رنگ‌آمیزی شده به دلیل بالا بودن مقاومت‌های شیمیایی و مکانیکی رنگ‌های پودری در مقایسه با رنگ‌های مایع از دیگر مزایای این پوشش‌ها به شمار می‌رود.

استفاده از ترکیبات آلی- معدنی با خواص ویژه موجب ارتقای کیفیت این محصول شده است، علاوه بر آن به دلیل بهره‌گیری از نانوذرات در حفظ ساختار، چسبندگی، چقرمگی و ضد خوردگی در فرمولاسیون رنگ پودری الکترواستاتیک، این رنگ را قابل عرضه به بازارهای جهانی کرده، به گونه‌ای که اخیرا این محصول به کشور چین صادر شد.

علاوه بر آن سامانه تصفیه پساب صنعتی که با فناوری الکترواکسیداسیون از سوی یکی از شرکت‌های فناوری تولید شده از دیگر محصولات موفق ایرانی در حوزه فناوری‌ نانو برای صادرات به کشور چین است.

در سال‌های اخیر از روش‌های الکتروشیمیایی در کاربردهای مختلف تصفیه آب و فاضلاب و حفاظت محیط زیست استفاده شده است. از بین روش‌های تصفیه الکتروشیمیایی، روش الکترواکسیداسیون می‌تواند طیف گسترده‌ای از آلاینده‌های مختلف از قبیل فلزات سنگین و آنیون‌های مختلف و قطرات روغنی معلق و ترکیبات آلی را حذف کند.

در این روش از پوشش نانواکسیدهای فلزی برای بهبود فرایند الکترواکسیداسیون استفاده می‌شود که با تشکیل هیدروکسیدهای فلزی، پلیمرها و مونومرها با آلاینده، تشکیل لخته داده و آنها را به راحتی ته‌نشین یا شناور می‌کند.

از مزیت‌های این فناوری می‌توان به بهره‌برداری آسان، سادگی تجهیزات مورد استفاده، مقدار کم لجن تولیدی، حذف سریع آلاینده‌های آلی، عدم نیاز به منعقدکننده‌ها و کاهش تولید آلاینده‌های ثانویه اشاره کرد.

این فناوری قابلیت استفاده در تصفیه پساب‌های صنعت نفت و پتروشیمی، صنعت نساجی و صنایع لبنی را دارد. همچنین این فناوری را می‌توان برای زدایش چربی محلول و کاهش TSS در صنایع لبنی استفاده کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *