تشکل تخصصی صادرات
افزایش 28 درصدی صادرات در اردبیل

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل از رشد ۲۸ درصدی صادرات در اردبیل نسبت به مدت مشابه سال قبل خبر داد.

سید حامد عاملی در مراسم سالروز استانی صادرات و تجلیل از صادرکنندگان نمونه در اردبیل اظهار کرد: براساس گزارش ۱۰ ماه از وضعیت صادرات در استان اردبیل ما با یک رشد ۲۸ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل روبرو هستیم که با ۶۵ میلیون دلار صادرات از گمرکات استان اردبیل این میزان صادرات با ۱۲ ماه سال گذشته برابری می‌کند.

وی با اشاره به اینکه در سالجاری شاهد فعالیت مثبت و موثری در راستای بهبود فضای صادرات در استان بودیم، خاطرنشان کرد: صادرکنندگان ما به عنوان اصلی‌ترین مهره‌های تحرک اقتصادی در استان علیرغم تنگناهای موجود اجازه ندادند چراغ صادرات در استان به خاموشی گراید که این برای ما فرصت مغتنمی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل با تقدیر از پیگیری‌های اتاق بازرگانی استان اردبیل به عنوان نماینده بخش خصوصی در استان بیان کرد: این تلاش‌های موثر اتاق بازرگانی نتایج مثبت خود را در عمل نیز در اردبیل به اثبات رسانده و واحدهای تولیدی ما با رشد صادرات از گمرکات مواجه بودند.

عاملی با بیان اینکه در سال گذشته واحدهای تولیدی اردبیل نزدیک به ۸ تا ۹ میلیون دلار صادرات را از گمرکات انجام دادند، تصریح کرد: حوزه تولید در استان نقش ویژه‌ای را در افزایش سهم صادراتی استان داشته و ما تلاش می‌کنیم تا با سوق دادن واحدهای تولیدی استان به سمت صادرات محوری که استراتژی اصلی برای توسعه صادرات در دنیا نیز محسوب می‌شود میزان سهم خود از بازارهای جهانی را افزایش دهیم.

وی با تاکید بر اینکه در استان باید بنای تولید بر محور صادرات گذاشته شده و از واحدهای صنعتی که تولیدات آنها زمینه صادرات را یافته‌اند حمایت شود، گفت: ما باید تولیدکنندگان را نیز به این سمت هدایت کنیم تا سهم خود را در بازارهای جهانی مطابق با صادرات پیدا کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: علاوه بر اینکه عمده صادرات ما از استان اردبیل سیب‌زمینی است و ما با کاهش صادرات این محصول در استان مواجه بودیم اما در وضعیت کلی افزایش صادرات را از استان شاهد هستیم که این نویدبخش آینده‌ای مطلوب برای اقتصاد استان است.

عاملی حمایت از تولید و سرمایه‌گذاران را از دیگر برنامه‌های دولت در استان‌ها اعلام کرد و افزود: علیرغم اینکه سهم صادرات ما در کشور در سال‌های گذشته ۴۰ الی ۴۵ میلیون دلار بود اما امسال این رقم به ۶۰ تا ۶۵ میلیون دلار رسیده و در کنار آن صادرات مشتقات و میعانات نفتی نیز ۱۵ تا ۲۰ میلیون دلار بوده است.

وی تصریح کرد: تجار و بازرگانان ما سعی دارند با صادرات محور کردن تولیدات خود علاوه بر حضور موفق در بازارهای داخلی سهم خود از بازارهای جهانی را نیز تثبیت کنند که این برای استان ما گامی مهم و بزرگ در راستای اعتلای اقتصادی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل‌ در بخش دیگری از سخنان خود صادرات غیرنفتی را دارای ارزش بالا خواند و بیان کرد: رقم صادرات غیرنفتی در ترکیه ۱۴۲ میلیون دلار و در کره ۵۰۰ میلیون دلار است که ضروری است ما نیز نسبت به ارتقای این رقم در کشور تلاش کنیم.

عاملی همچنین سهم صنعت را در صادرات در کشور ۱۲ درصد دانست و بیان کرد: در ترکیه این میزان ۷۸ درصد و در کره ۶۰ درصد است که با صادرات محور کردن محصولات در کشور و استان ما نیز توان رسیدن به این ظرفیت را در بازارهای جهانی داریم.

وی توجه به استراتژی تولید صنعتی و صادرات محور را مهم خواند و افزود: ۹۲ درصد واحدهای تولیدی در کشور متکی به بازارهای داخلی هستند که این بخش نیز نیازمند توجه دولت، تجار و بازرگانان به توسعه روابط و مبادلات خارجی است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان اردبیل گفت: دولت در بودجه سال آینده قریب به یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان در بخش حمایت از صادرات مصوب کرده که امیدواریم با اختصاص این میزان به بخش تولید و حمایت از صادرات باب جدیدی از توسعه روابط اقتصادی به روی کشور گشوده شود. در این مراسم از ۹ واحد تولیدی موفق در استان در بخش تولید و صادرات از جمله آرتا پلاست، آذرساروج سبلان، آرتاجوجه سبلان و آذراطلس اردبیل با اهدای تندیس و هدایایی تجلیل شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *