به اعتقاد فعالان این صنعت، «عدم شناسایی سلایق و نیازهای بازار»، «قیمت تمام شده بالا»، «فقدان برنامه‌های مدون جهت بازاریابی»، «سیاست‌های تجاری و ارزی ناکارآمد»، «محدودیت‌های داخلی برای صادرکنندگان»، «تاخیر طولانی درپرداخت مشوق‌های صادراتی»‌، «متمرکز بودن بازارهای صادراتی» و «عدم تبلیغات در بازارهای جهانی» مهم‌ترین چالش‌هایی است که باعث شده تولید و صادرات این «هنر – صنعت» ایرانی با مخاطره مواجه شود.

بیست و یکمین نشست کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران فرصتی شد که فعالان و متولیان فرش دستباف به بررسی و تبیین موانع و چشم‌انداز پیش روی این محصول سنتی و استراتژیک بپردازند. در این نشست، فعالان ضمن ارائه تحلیلی از تجارت فرش دستباف،‌ نسبت به افت ۱۹ درصدی صادرات این محصول هشدار دادند و خواستار رفع موانع صادرات این محصول از سوی سیاست‌گذار شدند.

صادرکنندگان از عدم تخصیص مشوق‌های صادراتی گلایه و تصریح کردند که این مساله باعث گسترش نااطمینانی در میان فعالان این عرصه شده است. در نهایت فعالان بخش‌خصوصی و متولیان دولتی صنعت فرش، به‌طور مشترک حذف «پیمان‌سپاری ارزی» صادرات فرش دستباف را به‌عنوان یک راهکار عملیاتی برای برون‌رفت از شرایط فعلی، مورد تاکید قرار دادند. به گزارش روابط‌عمومی اتاق تهران، در این جلسه اشرف مرتضایی، کارشناس کمیسیون تسهیل تجارت و توسعه صادرات اتاق تهران، تحلیلی از وضعیت تجارت فرش در ایران و جهان ارائه کرد. او اظهار کرد: در هشت ماهه نخست سال‌جاری ۲۳۳ میلیون دلار فرش و صنایع‌دستی از کشور صادر شده که نسبت به مدت مشابه در سال ۱۳۹۵ حدود ۱۹ درصد کاهش داشته است.