صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی از مرز ۱.۸ میلیون دلار گذشت -
22347
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-22347,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

۲۳ بهمن صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی از مرز ۱.۸ میلیون دلار گذشت

صادرات شرکت‌های دانش‌بنیان استان مرکزی از مرز ۱.۸ میلیون دلار گذشت

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی گفت: صادرات شرکت‌های دانش بنیان و محصولات فناور استان از مرز یک میلیون و ۸۰۰ هزار دلار گذشت و این سهم را می‌توان در سایه تقویت زیرساخت‌های هدفمند در صنعت، کشاورزی و خدمات به صورت جدی افزایش داد.

محمد رفیعی اظهار کرد: پارک علم و فناوری یک پایش جدی بر زیست‌بوم و اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در استان داشته که در نتیجه متوجه خاموشی و یا عدم وجود یکسری مؤلفه اصلی شدیم که این مولفه‌ها مربوط به دانشگاه‌ها و نهادهای دولتی است.

وی افزود: خوشبختانه با حمایت استانداری و دانشگاه‌ها این مشکلات و خلاءها برطرف شده، اما در بخش‌های دیگر نبود سرمایه‌گذارهای ریسک‌پذیر احساس می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی تصریح کرد: پارک علم و فناوری با همکاری اتاق بازرگانی، دانشگاه صنعتی، دانشگاه اراک و دانشگاه علوم‌پزشکی، صندوق پژوهش و فناوری فن‌آفرین را برای اولین بار در استان کلید زده است که با آورده ۵ میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان کار خود را آغاز کرده است و امیدواریم با کمک معاونت علمی ریاست جمهوری به ۹ میلیارد برسد. ایجاد صندوق فناوری و پژوهش از اولویت‌های پارک علم و فناوری استان بود.

رفیعی با اشاره به اینکه تقویت اکوسیستم کارآفرینی و نوآوری در استان هدف اصلی است، گفت: ایجاد سایت جامع و واگذاری اراضی سایت جامع از جمله اولویت‌های پارک علم و فناوری است که این اراضی به شرکت‌های دانش‌بنیان و واحدهای فناوری که در پارک مستقر هستند در قالب اسناد ۳۳ و یا ۹۹ ساله واگذار شود.

وی ادامه داد: حدود ۱۶۰ واحد و ۳۴ شرکت دانش‌بنیان در پارک علم و فناوری فعالیت دارند و بیش از ۵۰ درصد شرکت‌های دانش‌بنیان در پارک مستقر هستند، پارک علم و فناوری استان در جشنواره شیخ بهایی در دو حوزه رتبه نخست را کسب کرده و همچنین در دستاوردهای پژوهشی معاونت علمی و وزارت علوم، استان به عنوان یکی از پارک‌های برگزیده در کشور معرفی شده است.

رفیعی خاطرنشان کرد: یک میلیون و ۸۳۷ هزار دلار صادرات از شرکت‌های دانش‌بنیان استان انجام شده و ۱۰۰ میلیارد تومان نیز محل درآمد ریالی بوده که مبالغ ارزشمندی به شمار می‌رود. این سهم را می‌توان در سایه تقویت زیرساخت‌های هدفمند در صنعت، کشاورزی و خدمات به صورت جدی افزایش داد.

وی در خصوص استفاده از ظرفیت‌های استان گفت: به منظور استفاده از ظرفیت‌ها نیازمند تعامل کامل نهادهای استان هستیم چراکه بدون تعامل واحدها با مشکل مواجه خواهیم بود. هرچه تعامل کامل‌تر باشد رفع بسیاری مشکلات ساده‌تر و مؤثرتر خواهد بود و باید این موضوع برای سال ۹۸ اجرایی شود چراکه یک ضعف برای پارک و سایر نهادها تلقی می‌شود.

رئیس پارک علم و فناوری استان مرکزی اضافه کرد: تقویت پیوست‌های حوزه اجرایی، تصمیم‌سازی، برنامه‌ریزی و مطالعات عرصه صنعت، تولید و تکمیل زنجیره توسعه مبتنی بر فناوری موضوعی است که در استان مرکزی باید به شکل ویژه به آن پرداخته شود.%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: