افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی -
23647
rtl,post-template-default,single,single-post,postid-23647,single-format-standard,ajax_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-7.7,wpb-js-composer js-comp-ver-5.4.2,vc_responsive

14 مهر افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات از گمرکات آذربایجان شرقی

ناظر گمرکات آذربایجان‌ شرقی با اشاره به افزایش ۱۰۰ درصدی صادرات از گمرکات استان، گفت: در نیمه اول ساجاری، بیش از یک و نیم میلیارد دلار کالا از گمرکات آذربایجان شرقی صادر شده است.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی. گمرک استان، لیلی اورنگی با اشاره به آمار صادرات در شش ماهه نخست امسال، اظهار کرد:  یک میلیون و ۳۵۰ هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۵۱۰ میلیون دلار  از گمرکات استان صادر شده است که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۲۴ و ۱۰۰ درصد افزایش داشته است.

وی محصولات صادراتی از گمرکات آذربایجان شرقی در نیمه اول سالجاری را چدن آهن و فولاد، مواد پلاستیکی، سوخت‌ها و روغن‌های معدنی و محصولات حاصل از تقطیر آن‌ها، مس و مصنوعات از مس، میوه‌های خوراکی، ماشین آلات و وسایل مکانیکی اجزاء و قطعات آن‌ها، مصنوعات از چدن آهن یا فولاد، شیشه و مصنوعات شیشه‌ای و فرآورده‌های غلات و رشته‌های سنتتیک یا مصنوعی غیریکسره  عنوان کرد.

میزان واردات

جدیدترین آمارهای صادراتی و وارداتی ایران در سال ۹۸

وی گفت: این محصولات بیشتر به کشورهای ترکیه، عراق، ارمنستان، گرجستان، آذربایجان، چین،  افغانستان، پاکستان، ایتالیا، بلغارستان و سایر کشورهای دیگر صادر شده است.

وی با اشاره به فعالیت گمرکات استان در مقایسه با سایر گمرکات کشور، تصریح کرد: در شش ماهه اول سالجاری حدود ۵۰۰ هزار تن کالا به ارزش ۶۰۰ میلیون دلار از گمرک تبریز صادر شده است که از لحاظ  وزنی و ارزش دلاری در رتبه اول بین گمرکات استان و رتبه  پانزدهم در میان ۱۰۶ گمرک کشور قرار گرفته است.

دبیر ستاد هماهنگی تجارت فرامرزی آذربایجان شرقی همچنین با اشاره به آمار واردات استان، افزود: در شش ماهه نخست امسال بیش از ۲۶۵ هزار تن به ارزش بیش از ۶۰۶ میلیون دلار کالا از طریق گمرکات استان وارد کشور شده است. 

 

وی  با بیان این‌که این میزان واردات در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته از نظر وزنی و دلاری به ترتیب ۷۴ و ۴۴ درصد افزایش داشته است، گفت: توتون و تنباکو،  ماشین آلات و وسایل مکانیکی  اجزاء و قطعات آن‌ها، گوشت و احشای خوراکی، کاغذ و مقوا، چدن آهن و فولاد،  مواد پلاستیکی و اشیای ساخته شده از این مواد، کاکائو و فرآورده های آن، خمیر چوب، چوب و اشیاء چوبی و زغال چوب و ماشین آلات و دستگاه‌های برقی بیشتر کالاهای وارداتی بوده است.

 اورنگی تصریح کرد: عمده واردات به ترتیب ازکشورهای ترکیه، امارات متحده عربی، آلمان، چین، گرجستان، ایتالیا، ژاپن، جمهوری‌کره، روسیه و اتریش بوده است. 

اورنگی در پایان اظهارکرد: درآمدهای وصولی گمرکات استان در نیمه اول  سالجاری افزون بر سه هزار و ۸۹ میلیارد ریال بوده است که این رقم نسبت به مدت زمان مشابه سال قبل۱۹  درصد افزایش داشته است.